Zklamaně v sobotu odjížděli lyžaři mířící na Hochficht z přístavu v Horní Plané. Přívoz, který pro ně znamenalvelice vítanou a výraznou zkratkupři cestě na sjezdovky v rakouském Hochfichtu, v sobotu ráno ukončil plavby.Převozníci ho vytáhli na pevninu.

"Zvažovali jsme, jestli přívoz nenechat na vodě ještě přes víkend, ale bylo to riskantní," říkal dlouholetý převozník Karel Kukačka. "Mrzne a mohl by napadnout sníh a pak by hrozilo, že auto by tu při vytahování lodi z vody neujelo."

I tak se převozníci díky letošní podivně mírné zimě překonávali. Lidi přepravovali přes jezero téměř celý leden, což Karel Kukačka za 14 let svého působení v tomto zaměstnání ještě nezažil. "A převozník Václav Valeš, který tu pracoval nejméně 40 let, něco takového za celou dobu zažil jenom jednou," dodal Karel Kukačka.

Lyžařům tedy nezbývá než jezero objíždět, alespoň do té doby, než důkladně a bytelně zamrzne Lipno. V pátek ráno u přívozu sice naměřili minus 17 °C, ale nyní mráz zase polevil, takže těžko odhadnout, jak dlouho to bude trvat.