Například na Hornoplánsku je takových míst hned několik. Vedení města ale postupné zkáze svého sakrálního bohatství nehodlá přihlížet. Pomalu oživuje kapličku za kapličkou. A to i na místech, kde by člověk ani netušil, že tam kdysi taková malebná stavbička stála.

„K postupné rekonstrukci kapliček mě navedl senátor Tomáš Jirsa, který říkal, že je hrozná škoda, že nám tu tyto stavby chátrají. Přitom jich je tu tolik a do koloritu prostředí prostě patří,“ uvedl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.
Momentálně čeká oprava kapličku u bývalé osady Bystřice a kapličku v Zadní Zvonkové pod kostelem. „V druhém případě se jedná skutečně jen o hromádku kamení. Je to tam moc pěkné, kolem jezdí plno cyklistů, takže věřím, že si obnovu bezesporu zaslouží. To místo má své kouzlo,“ řekl Hůlka, který se renovaci kapliček věnuje od začátku do konce. „Od projektu po vysvěcení. Takto jsme oživili například kapličku, která stojí u takzvaného Stifterova stromu.“
Jak Jiří Hůlka zmínil, k tomuto místu se váže zajímavá historka. „Strom se v roce 1969 zlomil a na kapličku spadl, takže ji úplně zničil. Od té doby tam stál jen pahýl stromu. Nakonec jsme kapličku znovu postavili, pahýl odřízli a zasadili nový smrk, který jsme dostali od Národního parku Šumava. Už nám tu tedy opět roste Stifterův strom,“ usmál se starosta.

Rozsáhlejší opravě kapliček se věnují také Zlatokorunští. Rekonstrukci má za sebou například kaplička v Plešovicích či v Rájově u Harazima směrem k Černici. Své sakrální památky nezanedbává ani vedení Benešova nad Černou, kde v minulosti vrátili důstojnost například kapličce ve Velkých Skalinách, Dluhošti či přímo v Benešově nad Černou.
V dobrém stavu jsou mimo řady dalších také kapličky v Přídolí, kde se městys do obnovy pustil před lety. Rovněž v Brloze. „Máme v plánu ještě jednu, která je velmi zanedbaná. Poté by už měly být všechny celkem v pořádku,“ řekl brložský starosta Martin Toman.