Mezi novinky, které v nové sezoně nabídne veřejnosti Státní hrad a zámek v Českém Krumlově, patří takzvaný Hudební pavilon v zámecké zahradě.

Nenápadná stavba ukáže nově zrekonstruované nástěnné malby, oprav se dočkala i dřevěná konstrukce pavilonu a znovu bylo osazeno také jeho schodiště.

„Návštěvníky jistě upoutá výrazná barevnost vnějšího pláště pavilonu, která byla rekonstruována podle nálezů z provedeného restaurátorského průzkumu,“ podotkl ve středu Jiří Olšan, vedoucí správy a údržby českokrumlovských zámeckých zahrad.

Během letoška také bude pokračovat rekonstrukce Horské zahrady nad zákrutem řeky Vltavy. Pro návštěvníky sice bude oficiálně otevřena asi až v roce 2011, přesto je možné, že si ji alespoň zčásti budou moci lidé projít už za několik týdnů.

„Kolaudaci první části první etapy Horské zahrady bychom rádi stihli do konce května,“ doplnil Jiří Olšan s tím, že poté by mohla být alespoň na jeden víkend zpřístupněna veřejnosti. Důvod je jasný: prakticky vzápětí nato se spustí další práce, které postupně navážou na to, co se dosud udělalo.

Skalní masiv nad Rybářskou ulicí v Českém Krumlově, tedy místo, kde se historicky Horská zahrada už nacházela, si totiž vyžádala celkovou sanaci jednak kvůli bezpečnosti chodců pod masivem, ale také i kvůli znovuzrození zahrady jako takové.

Už vloni bylo nutno vykácet stromy, které hrozily vyvrácením, začalo se se sanací rozpadlých skalních bloků a začaly se znovu stavět zřícené opěrné zídky.

Tomu všemu není zdaleka konec, a než se znovu vybudují všechny vycházkové trasy nad městem, bude to trvat určitě ještě rok. Stráň nad Rybářskou ulicí bývala propletena několika vyhlídkovými trasami už v 19. století.

Trasa už takřka před dvěma staletími začínala pod Plášťovým mostem a stoupala šikmo vzhůru jižním zámeckým svahem až pod objekt vrátnice (odkud se dnes často střílí ohňostroj).

Dále pokračovala pod zahradními terasami až směrem k jedné z bašt v Důlní ulici. Finále celé vyhlídkové trasy, odkud se mohli návštěvníci pokochat netradičním pohledem na historické jádro Českého Krumlova, bývalo a dodnes ještě je, Paraplíčko. Velká konstrukce na vrchu kamenné bašty připomínající deštník, která se také dočká znovuoživení.

Celý projekt znovuzrození Horské zahrady je starý patnáct let a celou dobu čekal především na finanční zdroje. Rozpočet se podle památkářů pohybuje kolem třiceti pěti milionů korun.

Jak ve středu také informoval Národní památkový ústav, v Českém Krumlově se stále intenzivně pracuje na Hradním muzeu, které bude otevřeno celoročně. Od ledna 2011 se tak připojí k zámku Hluboká a hradu Rožmberk, jejichž vybrané prostory jsou také otevřeny i mimo návštěvnickou sezónu.

O Krumlově vyjdou také důležité publikace. „Ve stádiu posledních příprav je nyní rozsáhlá kolektivní monografie Český Krumlov. Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví.

Vyjít by měla do poloviny roku a stane se až dosud nejrozsáhlejším pokusem o vypsání významných kapitol z českokrumlovských dějin,“ doplnil vydavatelské plány Martin Gaži, editor Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Vyjde také další sborník o aktuálních výzkumech v památkové péči Památky jižních Čech 3 a publikace Leckteří národové, Schwarzenberská sbírka kostýmních miniatur v Českém Krumlově.