Své nejbližší plány a možnosti, co s hotelem udělat, přiblížil pro Deník Ondřej Stejskal, jednatel společnosti Bregenz Invest, s. r. o. a stoprocentní vlastník nemovitosti. „Akcie jsme kupovali už v roce 2015, ale od té doby jsme vedli mnohé spory. Ty skončily v létě narovnáním. A první věcí, která předcházela realizaci narovnání, bylo to, že hotel opustí onu problematickou společnost, proto došlo k převodu na Bregenz Invest,“ přiblížil historii svého vlastnictví hotelu. „Na oko se může tedy zdát, že se nic nezměnilo, nicméně na listu vlastnictví byly blokace od policie i od soudu z důvodu nevyřešených sporů. My jsme převodem významně omezili možnost toho, aby se objevily nějaké pohledávky nebo to někdo napadl. Teď se cítíme komfortně a bezpečně.“

Hotel Vyšehrad v době dokončení na fotografii jeho autora, architekta Josefa Opatřila.Hotel Vyšehrad v době dokončení na fotografii jeho autora, architekta Josefa Opatřila.Zdroj: Soukromý archiv Josefa Opatřila

Jako první přijde na řadu vykácení náletových dřevin, na čemž se majitel chce dohodnout s odborem životního prostředí. „Říkali jsme si, že bychom ho rozdali lidem z okolí, aby si mohli doma přitopit třeba v krbu, ať je to k užitku. Pak by přišlo na řadu vyklizení hotelu a jeho zabezpečení,“ nastínil Ondřej Stejskal s tím, že první kroky by mohly začít v řádu týdnů.

Ondřej Stejskal.Ondřej Stejskal.Zdroj: Deník/Zuzana GabajováCo se rozhodnutí o další budoucnosti budovy týká, nechce nic zdržovat. „Budeme chtít jednat co nejdřív, nebudeme nic oddalovat, financování máme připravené. Co s hotelem, se teprve uvidí na základě statického posudku a ekonomického zvážení,“ vysvětlil. Ve hře je obnova hotelu, přestavba na rezidenční bydlení nebo i demolice. „Kdybychom z něj chtěli udělat pětihvězdičkový hotel, jsou tam nedostatečné prostory. Pokoje jsou malé, nejsou v nich koupelny… Pokud bychom je zvětšili, neměli bychom zase kapacitu autobusu, je to složité rozhodování,“ popsal jednu z možností. Finální rozhodnutí by mělo podle majitele přijít během několika měsíců. Jednou z možností je i prodej.

Nový most přes D3 u Markvartic.
Nový most mezi Markvarticemi a Velešínem je otevřený. Ulehčí to Krumlovu

„Po rozhodnutí, co s hotelem dál, budeme muset nechat zpracovat projektovou dokumentaci, vykomunikovat všechna povolení, to bude i trochu záležet na úřadech, jak budou vstřícné a rychlé… Ale vzhledem k tomu, že jsme mezi čtyřiceti nejhoršími zeměmi na světě, pokud jde o rychlost vyřízení stavebního povolení, tak to mohou být i roky,“ povzdechl si Ondřej Stejskal.

Hotel už byl prozkoumat statik a předběžně rozhodl, že na totální demolici Vyšehradu to není. Majitel zároveň na stavebním úřadě požádal o kompletní stavební dokumentaci. Hotel zatím ani není připojený k elektřině. „Požádáme o připojení, alespoň nějaké provizorní, zatížení tam nebude v tuto chvíli velké. Ale nikdy jsem nic takového nevyřizoval, ale snad se to povede. Zkusil bych případně se domluvil s městem na vytažení proudu,“ řekl vlastník nemovitosti. 

Majetkoprávní stav přiblížil advokát Lumír Šindelář. „Hotel Vyšehrad, a. s., je od čtvrtka v likvidaci, a to proto, že se nechceme dostat opět do nějaké komplikované situace. Máme tzv. due diligence asi jedenáct zpátky, ale nevíme, co se ve společnosti dělo předtím. Nemovitost je převedena na Bregenz Invest, s. r. o., což je společnost pana Stejskala. To je zapsáno někdy od července i v katastru nemovitosti,“ vysvětlil. „Pozemek, na kterém stojí hotel, je také v majetku společnosti pana Stejskala. V bezprostředním okolí je pozemek, jehož tři čtvrtiny vlastní stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových, čtvrtinu vlastní Bregenz Invest. Využili jsme proto prostředků občanského právo a podali jsme žalobu na ÚZSVM k soudu, aby spoluvlastnictví zrušil, a navrhli jsme reálné rozdělení pozemku.“ Patrně dojde k tomu, že pozemek bude na vlastníka hotelu ze strany ÚZSVM převeden a bude třeba se dohodnout na ceně.

Za kolik hotel Vyšehrad pořídil, Ondřej Stejskal neprozradil. „To ani udělat nemohu, součástí dohody o narovnání je dohoda o mlčenlivosti. Ale levné to nebylo,“ řekl alespoň.