VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hotovo. Kašna v Krumlově se plní vodou

Český Krumlov – Tři miliony na opravu historické kašny v Krumlově nestačily. Kdo to ale zaplatí?

24.7.2011 3
SDÍLEJ:

Kašna na náměstí je po letech opět v provozu.Foto: DENÍK / Zdeněk Zajíček

Kašna na náměstí Svornosti už je opět takřka plná vody, poslední revize technologických zařízení ukazují, že vše by mělo být v pořádku a tak se zdá, že martyrium oprav tohoto barokního skvostu je konečně u konce.

Však bylo načase, napadne nejednoho Krumlováka. S opravami kašny se totiž začalo před třemi lety a do provozu byla slavnostně spuštěna o adventu roku 2008. A od té doby spíše nefungovala, než fungovala.
Během uplynulých dvou měsíců nechalo město provést zcela zásadní rekonstrukci už zrekonstruovaných technologických částí kašny. Finální účet za tyto práce zatím hovoří o čtyřech stech tisících korunách.

„Máme nyní kompletní soupis všech vad,“ konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová, že s tímto seznamem a celou dokumentací se chce město nejprve obrátit na původního dodavatele rekonstrukčních prací, který kašnu opravoval v roce 2008. Podle vyjádření radnice se bude chtít město s dodavatelem dohodnout na proplacení nákladů na poslední opravy a pokud nedojde ke smírné dohodě, předá věc právníkům.

Dodavatel ale, jak už Deník několikrát informoval, jakákoliv svá pochybení a případnou vinu na možné nefunkčnosti a poruchovosti zařízení odmítá. Několik oprav už firma provedla v záruční době na své vlastní náklady a David Mičan, tehdejší stavbyvedoucí, Deníku už několikrát sdělil, že město v komunikaci s ním nedokázalo přesně specifikovat, co má být předmětem dalších oprav už opraveného.

„Reklamaci tak, jak byla vůči nám postavena, neuznávám,“ shrnul David Mičan včera s tím, že naopak jeho firmě město Český Krumlov do dnešního dne ještě dluží za některé neproplacené faktury.

Zamotané situaci také nahrává fakt, že město Český Krumlov před dvěma a půl roky převzalo celou stavbu prakticky bez připomínek a s dodatkem: Bez závad.
Byla to chyba, jak současné vedení radnice několikrát naznačilo? Nebo se postupem doby zkrátka sešlo několik nepříznivých okolností dohromady?
Nespokojeni jsou i oslovení sponzoři rekonstrukce.

Původní opravy kašny stály takřka tři miliony korun. Milion sto tisíc dodaly i některé soukromé firmy. Část sponzorů už začala v posledním roce uvažovat o tom, že bude chtít svůj příspěvek od města zpět, protože by se způsob jeho proinvestování mohl rovnat zmařené investici.
„Kdyby se takto ke svému majetku choval soukromník, tak už by dávno zkrachoval,“ řekl včera na adresu Městského úřadu v Českém Krumlově jeden ze sponzorů oprav kašny Vok Wippern. „V tomto případě hlavně pochybilo město. Jako koordinátor stavby byl zvolen Lumír Luštický a já dnes, jako jeden ze sponzorů říkám, že za vším vidím jeho pochybení.“

Lumír Luštický, tehdejší vedoucí odboru investic a dnešní českokrumlovský zastupitel za TOP 09, ovšem hájí práci svojí i odboru investic logickými argumenty.
„Po celou dobu realizace probíhaly na stavbě pravidelné kontrolní dny za účasti investora, zhotovitele, příslušných subdodavatelů a u několika kontrolních dnů i za účasti projektanta. Před převzetím stavby proběhly všechny revize, všechny zkoušky na těsnost bazénu kašny, funkčnost a těsnost okruhů rozvodů vody do bazénu i do chrličů v podnoži morového sloupu, režimů slavnostního osvětlení a podobně, kašna se napustila, technologie odzkoušela, vše včetně osvětlení fungovalo. Tedy nebyl jediný důvod, proč stavbu nepřevzít,“ okomentoval průběh Lumír Luštický s připomínkou, že investiční akce jménem Rekonstrukce barokní kašny a morového sloupu získala následně i prestižní ocenění v soutěži realizovaných stavebních projektů Presta Jižní Čechy 2008. Stejně jako rekonstrukce Horní ulice.

Jediná chyba, kterou z dnešního pohledu, s odstupem tří let, Luštický vidí, je fakt, že ve chvíli, kdy se projevily v současné době řešené nedostatky, poruchy a vady, si všichni zúčastnění takzvaně nesedli k jednomu stolu, nezrekapitulovali investiční akci jako celek, tedy třeba včetně fáze projektové přípravy, a nehledali případně vzájemné souvislosti nedostatků a jejich příčin. Faktem ale je, že od doby spuštění kašny do provozu se na českokrumlovském městském úřadě, konkrétně na odboru investic vyměnilo hned dvakrát jeho vedení, tak i referent, který rekonstrukci kašny tehdy za město doprovázel. Následně se pak zásadně vyměnilo i politické vedení města.

Problémy s funkčností kašny se začaly objevovat průběžně už během první zimy provozu, kdy voda v ní zamrzla. Tehdy byla kašna ještě v záruční době a město začalo vady reklamovat. Od té doby střídavě vypovídala službu někdy čerpadla, jindy světla nebo jiná část technologie.
Běžně pak byla v hlavní technologické šachtě kašny vidět prokapávající voda jak na stěnách a stropu, tak na elektroinstalaci, drátech a krytech přístrojů, silně zrezivělý plech ve stropní části šachty, nebo pára kondenzovaná ve světlech zapuštěných do okolní dlažby, světlech, která by měla být podle norem voděodolná.

Pravdou je, že první dny napuštěné kašny nepodávají příliš krásný obraz vodní hladiny. Voda je v ní spíše zelená a špinavá. Většině oslovených turistů kašna jako po zásadní rekonstrukci nepřipadá, snad kromě nově zlacených částí některých svých soch.

Autor: Zdeněk Zajíček

24.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 99 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 99 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Konstruktér - vzdělání středoškolské, vzdělání v oboru strojírenství. Pracoviště Mříč. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned nebo dle dohody. Mzda 98,50 - 105,-- Kč/h hrubého, 5 týdnů dovolené, penzijní pojištění. Náplň práce: konstrukce moderních zemědělských postřikovačů, provádění MKP výpočtů, změnová řízení, tvorba a vedení technické dokumentace, spolupráce s výrobou. Požadujeme: znalost NJ, nebo AJ na komunikativní úrovni, znalost práce na PC (3D modelování- Inventor výhodou, Excel, World, atd…) technické myšlení, komunikativnost, pečlivost, praxe v oboru nutná. Nabízíme: zajímavou práci u české firmy, dlouhodobou perspektivu uplatnění, samostatnou tvořivou práci, možnost profesního růstu a seberealizace, platové ohodnocení odpovídající náročnosti vykonávané práce. Kontakt: volejte od 6:00 do 14:45h Jitka Sikutová, tel: 606 276 797, email: sikutova@agrio.cz. Ověřená 19.4.2018.. Pracoviště: Agrio mzs s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Jitka Sikutová, +420 606 276 797,380 721 122.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 25 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Číšník, servírka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Částečná znalost NJ podmínkou. Kontakt: p. Bittner, tel.: 724 327 727. Ověřeno dne 20.4.2018.. Pracoviště: Clondike company s.r.o. - pracoviště, Českobudějovická, č.p. 778, 382 41 Kaplice 1. Informace: Bittner, +420 724 327 727.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč CNC strojů - vzdělání vyučení technického nebo strojírenského směru, praxe výhodou. Obsluha CNC strojů a frézy, znalost programování na CNC strojích. Znalost problematiky plošného tváření kovů za studena. Práce s postupovými a tlakovými nástroji. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého, 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač excentrických a hydraulických lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Seřizovač excentrických a hydraulických lisů - vzdělání střední odborné s výučním listem (strojírenského/technického směru). Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 20.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxe min. 1 rok ve strojírenském oboru, znalost technické dokumentace. Náplň práce: seřizování excentrických a hydraulických lisů/strojů. Zaměstnanecké výhody: 13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravu a dopravu, prémie za kvalitu a docházku. Kontakt: 380 301 245 p. Karolína Pareisová, karolina.pareisova@brawe.cz. Ověřeno 20.4.2018.. Pracoviště: Brawe, spol. s r.o., Omlenická, č.p. 852, 382 41 Kaplice 1. Informace: Karolína Pareisová, +420 380 301 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Blecha z Besednice daroval kostní dřeň, za což se mu dostalo oficiálního poděkování od Českého národního registru dárců dřeně.

Daroval kostní dřeň. Pocit, že někomu zachránil život, je prý skvělý

Auto není trezor. Ilustrační foto.

Někdo ukradl z nezamčeného auta doklady a peníze

Pro dálnici u Budějovic zatím kácí stromy, na úplné stavební povolení čeká

Jižní Čechy - Za 13 miliard chce stát postavit novou komunikaci od Úsilného po Třebonín.

Malontští v derby u hranic obrali lídra o dva body

Českokrumlovsko – Na okresních trávnících se ve fotbalových soutěžích mužů hrálo třetí jarní kolo.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT