Kašna na náměstí Svornosti už je opět takřka plná vody, poslední revize technologických zařízení ukazují, že vše by mělo být v pořádku a tak se zdá, že martyrium oprav tohoto barokního skvostu je konečně u konce.

Však bylo načase, napadne nejednoho Krumlováka. S opravami kašny se totiž začalo před třemi lety a do provozu byla slavnostně spuštěna o adventu roku 2008. A od té doby spíše nefungovala, než fungovala.
Během uplynulých dvou měsíců nechalo město provést zcela zásadní rekonstrukci už zrekonstruovaných technologických částí kašny. Finální účet za tyto práce zatím hovoří o čtyřech stech tisících korunách.

„Máme nyní kompletní soupis všech vad,“ konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová, že s tímto seznamem a celou dokumentací se chce město nejprve obrátit na původního dodavatele rekonstrukčních prací, který kašnu opravoval v roce 2008. Podle vyjádření radnice se bude chtít město s dodavatelem dohodnout na proplacení nákladů na poslední opravy a pokud nedojde ke smírné dohodě, předá věc právníkům.

Dodavatel ale, jak už Deník několikrát informoval, jakákoliv svá pochybení a případnou vinu na možné nefunkčnosti a poruchovosti zařízení odmítá. Několik oprav už firma provedla v záruční době na své vlastní náklady a David Mičan, tehdejší stavbyvedoucí, Deníku už několikrát sdělil, že město v komunikaci s ním nedokázalo přesně specifikovat, co má být předmětem dalších oprav už opraveného.

„Reklamaci tak, jak byla vůči nám postavena, neuznávám,“ shrnul David Mičan včera s tím, že naopak jeho firmě město Český Krumlov do dnešního dne ještě dluží za některé neproplacené faktury.

Zamotané situaci také nahrává fakt, že město Český Krumlov před dvěma a půl roky převzalo celou stavbu prakticky bez připomínek a s dodatkem: Bez závad.
Byla to chyba, jak současné vedení radnice několikrát naznačilo? Nebo se postupem doby zkrátka sešlo několik nepříznivých okolností dohromady?
Nespokojeni jsou i oslovení sponzoři rekonstrukce.

Původní opravy kašny stály takřka tři miliony korun. Milion sto tisíc dodaly i některé soukromé firmy. Část sponzorů už začala v posledním roce uvažovat o tom, že bude chtít svůj příspěvek od města zpět, protože by se způsob jeho proinvestování mohl rovnat zmařené investici.
„Kdyby se takto ke svému majetku choval soukromník, tak už by dávno zkrachoval,“ řekl včera na adresu Městského úřadu v Českém Krumlově jeden ze sponzorů oprav kašny Vok Wippern. „V tomto případě hlavně pochybilo město. Jako koordinátor stavby byl zvolen Lumír Luštický a já dnes, jako jeden ze sponzorů říkám, že za vším vidím jeho pochybení.“

Lumír Luštický, tehdejší vedoucí odboru investic a dnešní českokrumlovský zastupitel za TOP 09, ovšem hájí práci svojí i odboru investic logickými argumenty.
„Po celou dobu realizace probíhaly na stavbě pravidelné kontrolní dny za účasti investora, zhotovitele, příslušných subdodavatelů a u několika kontrolních dnů i za účasti projektanta. Před převzetím stavby proběhly všechny revize, všechny zkoušky na těsnost bazénu kašny, funkčnost a těsnost okruhů rozvodů vody do bazénu i do chrličů v podnoži morového sloupu, režimů slavnostního osvětlení a podobně, kašna se napustila, technologie odzkoušela, vše včetně osvětlení fungovalo. Tedy nebyl jediný důvod, proč stavbu nepřevzít,“ okomentoval průběh Lumír Luštický s připomínkou, že investiční akce jménem Rekonstrukce barokní kašny a morového sloupu získala následně i prestižní ocenění v soutěži realizovaných stavebních projektů Presta Jižní Čechy 2008. Stejně jako rekonstrukce Horní ulice.

Jediná chyba, kterou z dnešního pohledu, s odstupem tří let, Luštický vidí, je fakt, že ve chvíli, kdy se projevily v současné době řešené nedostatky, poruchy a vady, si všichni zúčastnění takzvaně nesedli k jednomu stolu, nezrekapitulovali investiční akci jako celek, tedy třeba včetně fáze projektové přípravy, a nehledali případně vzájemné souvislosti nedostatků a jejich příčin. Faktem ale je, že od doby spuštění kašny do provozu se na českokrumlovském městském úřadě, konkrétně na odboru investic vyměnilo hned dvakrát jeho vedení, tak i referent, který rekonstrukci kašny tehdy za město doprovázel. Následně se pak zásadně vyměnilo i politické vedení města.

Problémy s funkčností kašny se začaly objevovat průběžně už během první zimy provozu, kdy voda v ní zamrzla. Tehdy byla kašna ještě v záruční době a město začalo vady reklamovat. Od té doby střídavě vypovídala službu někdy čerpadla, jindy světla nebo jiná část technologie.
Běžně pak byla v hlavní technologické šachtě kašny vidět prokapávající voda jak na stěnách a stropu, tak na elektroinstalaci, drátech a krytech přístrojů, silně zrezivělý plech ve stropní části šachty, nebo pára kondenzovaná ve světlech zapuštěných do okolní dlažby, světlech, která by měla být podle norem voděodolná.

Pravdou je, že první dny napuštěné kašny nepodávají příliš krásný obraz vodní hladiny. Voda je v ní spíše zelená a špinavá. Většině oslovených turistů kašna jako po zásadní rekonstrukci nepřipadá, snad kromě nově zlacených částí některých svých soch.