Nová expozice se nachází v horním patře hradu. Zaměřena je zejména na období druhé poloviny 19. století. Zahrnuje celkově čtyři pokoje, které patřily šlechtické rodině Buquoyů – jídelnu, salón, hernu a pracovnu.

„Nová trasa spadá do našeho konceptu, kdy chceme prodloužit návštěvnickou sezonu,“ řekl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Je malá, ale útulná. Tak v pátek okomentoval ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec novou prohlídkovou trasu na Státním hradu Rožmberk, která byla po třech letech příprav včera slavnostně otevřena.

„Tato trasa je koncipována jako druhá prohlídková trasa. Současně je to ale vytápěná zimní prohlídková trasa. Spadá do našeho konceptu, kdy chceme prodloužit návštěvnickou sezonu. Usilujeme o to, aby lidé, kteří přijedou do jižních Čech, dostali kromě standardní zimní nabídky něco navíc,“ řekl Petr Pavelec.

„Zimní sezona už druhým rokem běží na Státním zámku Hluboká. Nyní ji tedy zahajujeme na Rožmberku. Chystáme také Hradní muzeum na zámku v Českém Krumlově. To bude otevřeno celoročně. V jižních Čechách tedy budou tři lokality, které mohou milovníci památek navštěvovat i v zimě.“

Nová prohlídková trasa na Rožmberku zpřístupňuje prostory horního patra hradu. Celkově zahrnuje čtyři pokoje – jídelnu, salón, hernu a pracovnu. Zaměřená je na druhou polovinu 19. století, kdy v pokojích pobývala šlechtická rodina Buquoyů.

„Myšlenka na obnovení těchto prostor je stará přibližně deset let. Tehdy byly provedeny první průzkumy stěn,“ popsala Ludmila Ourodová, která je garantem nové prohlídkové trasy.

Přípravné práce byly zahájeny nakonec až v roce 2007. Do té doby místnosti sloužily jako depozitáře. „V roce 2008 až 2009 byly rekonstruovány tapety. Následně byl instalován mobiliář,“ řekla Ourodová.

Podoba místností byla rozklíčovaná z archivních pramenů a s využitím dobových inventářů. Zhruba 80 procent mobiliáře je původní, přičemž byl nábytek zrestaurován. Zbytek mobiliáře byl zakoupen nebo zapůjčen z jiných hradů a zámků.

„Ze zámku Červená Lhota máme zapůjčenou část nábytkového vybavení jídelny, z Jindřichova Hradce jsme získali na šedesát grafických listů. Nové Hrady nám vypomohly souborem židlí,“ řekla rožmberská kastelánka Andrea Čekanová.

Podle kastelánky bylo nejtěžší restaurování papírových tapet. „Restaurování papírových tapet bylo poměrně nákladné a dlouhé. Byly v různé kontinuitě zachovány v několika různých časových vrstvách.

Bohužel v herně byla destrukce původních tapet tak značná, že jejich restaurování nebylo možné, proto byly dle původních vytištěny kopie,“ uvedla Andrea Čekanová.

Nové prostory přiblíží, jak v druhé polovině předminulého století žila šlechtická rodina. „Snahou bylo interiéry přiblížit do období po roce 1847. Jiří Jan Buquoy zde nechal upravit místnosti, které byly na svoji dobu moderní. Rodina v nich žila hlavně v letních měsících,“ řekla Ludmila Ourodová.

K vybudování nových pokojů se Jiří Jan Buquoy uchýlil v době, kdy v prvním patře vznikalo rodové muzeum. „Byl velmi výtvarně nadaný, jeho cit pro umění dokládají rovněž vkusně sladěné interiéry, které sám navrhoval,“ uvedla Ourodová.

K zajímavostem nových prostor patří například takzvaná televize 19. století. „Jsou to optické grafické listy, které se prosvěcovaly ve speciálním přístroji a vytvářely iluzi trojrozměrného obrazu,“ vysvětlila Ourodová.