Jeden z vůbec prvních kamenných královských kamenných hradů v Čechách, který měl založit král Václav I. (1205–1253), byl za dob své největší slávy významným trhovým místech, jelikož stál na trase obchodních stezek z Budějovic do Freistadtu či Weitry. V roce 1265 ho vyměnil Přemysl Otakar II. s Čéčem z Budijovic, aby získal potřebné pozemky pro založení královského města České Budějovice. Roku 1387 koupili Rožmberkové, o čtyři roky později byl hrad s osadou Velešín povýšen na městys. O nějakých sto let později byl, vinou vysokých nákladů na údržbu, opuštěn a v roce 1541 je poprvé zmiňován jako zchátralý.
Hrad Velešín měla v majetku Česká republika, resp. Lesy ČR, a.s., protože leží na lesní parcele. „Po opravě hradní věže jsme na základě vzájemně dobrých vztahů přistoupili k vypracování projektu a posléze v roce 2012 i k vybudování mostu, jehož hlavním účelem bylo kromě zlepšení přístupnosti hradu i zajištění dopravy materiálu pro opravu hradní kaple,“ přiblížil k historii hradu Radek Kocanda ze spolku Hrady na Malši. „V roce 2017 už ale došlo k podstatné změně přístupu pracovníků LČR, a proto jsme se po následně rozhodli s obcí Svatý Jan a městem Velešín hrad koupit. To se podařilo v roce 2021.“
V sobotu 15. července byl na hradě slavnostně zprovozněn nový most přes 2. hradní příkop. „V budoucnosti na jeho stavbu naváže oprava poustevnické kaple, vztyčení kříže, oprava věže a parkánu. Na konci oprav by mělo být z hradu příjemné výletní místo s lavičkami, informačními panely a s vyhlídkou na vodní nádrž Římov. Ukázkový příklad spolupráce obce Sv. Jan nad Malší, města Velešín, spolku Hrady na Malši a destinační společnosti Novohradsko-Doudlebsko,“ píše se na webu destinační společnosti.
Kudy k hradu: Na místo vás dovede modrá turistická značka z parkoviště v Sedlci, části Svatého Jana nad Malší. Model hradu je k vidění ve Velešíně v bývalém kostele sv. Filipa a Jakuba.