„Hradní muzeum otevíráme  takto pozdě proto, že jsme uspěli se žádostí o dotaci od Jihočeského kraje, díky níž jsme mohli expozici muzea rozšířit," vysvětluje jednatel sdružení Radek Kocanda. „Dovnitř jsme přidali dvě vitríny s tématikou středověkého oděvu a zbraní."


K již vystaveným exponátům tak přibyly další. „Jedná se o věci nalezené na Pořešíně. Tedy o kostěný korálek, část zbroje, nůž, ostruhy i další mince. Ale také jsme tam uložili dosud nejstarší dřevěný trám," prozradil Radek Kocanda. „Jediný, který se na hradě zachoval, protože unikl dávnému požáru."

Trám je pozůstatek konzoly pro záchod. Přežila požár proto, že  vyčnívala na druhou stranu vně hradu.

V hradním muzeu se mohou návštěvníci rovněž občerstvit a také si tam zakoupit repliky keramických hrnečků a hrnců, včetně nové brožury o hradech. Také pohlednice a rozmanité knihy.

Atraktivní zajímavostí muzea je jistě model hradu Pořešín, v současnosti doplněný o velkou hradní věž, o jejíž existenci se ještě poměrně nedávno nevědělo. Že hrad nepatřil mezi bezvěžové hrady, potvrdil nález jejích základů v roce 2010.

Na hradě se bude pokračovat ve vylepšování zázemí pro návštěvníky. „Letos mimo jiné zahájíme opravu pořešínské návsi, aby se zlepšily podmínky parkování," řekl Radek Kocanda. „Návštěvy bude také od 1. června vítat nový informační panel s dobovými rytinami a informacemi, jak hrad funguje."

Otevřeno je: kromě pondělí a úterý celý týden, vždy od 10 do 18 hodin