Dlouho očekávané Hradní muzeum v objektu Hrádku českokrumlovského zámku v úterý poprvé otevírá své brány turistům.

Na památce tak začíná celoroční provoz, který by měl být přelomový vůbec pro celé město Český Krumlov. To je sice v hlavní sezóně přeplněné lidmi, ale návštěvnost s přicházející zimou opadává.

„Projekt Hradního muzea může být velice významný pro další rozvoj turistického ruchu a další rozvoj kulturního a společenského života v Českém Krumlově,“ upozornil v pondělí při slavnostním otevření muzea českokrumlovský starosta Dalibor Carda.

„Jsem přesvědčen, že otevřením Hradního muzea získá Český Krumlov další z řady fenoménů, které k návštěvě tohoto města každoročně lákají turisty z celého světa,“ zmínil také ministr kultury Jiří Besser.

Podle jeho slov má expozice v jedné z nejstarších budov Státního hradu a zámku Český Krumlov neopakovatelnou atmosféru historického sběratelství a bádání. Hradní muzeum připomíná nejvýznamnější události, které se vztahují k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Turisté se mohou těšit na řadu exponátů, které byly doposud před jejich zraky schovány. „Devádesátpět procent vystavovaných předmětů pochází z depozitářů českokrumlovského zámku, ostatní exponáty zapůjčily do muzea i další památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu,“ uvedl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Základní kámen Hradního muzea byl položen v červenci roku 2009. Dokončení celého projektu, který vyšel na více než 40 milionů korun a byl realizován díky Finančním mechanismům Evropského hospodářského prostoru a Norska, bylo tedy dle Pavelce závodem s časem. „Zdá se, že už jsme téměř v cíli. Definitivním cílem ale bude spokojenost návštěvníků,“ řekl v pondělí Pavelec.

Kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko věří, že bude spokojenost veliká. Samozřejmě nikdo ale nepočítá s tím, že hned od prvních dnů bude v hradním muzeu přelidněno. Lidé si budou na tuto novinku postupně zvykat, jako je tomu například na Státním hradu Rožmberk, kde byl vloni také zahájen celoroční provoz.

Hradní muzeum láká na kostru světce

Relikviář sv. Reparáta, sbírku schwarzenberské gardy, artefakty z mincovny či zbrojnice, byt ředitele správy schwarzenberského panství, jeho kancelář, historický kinematograf a mnoho dalších vzácných zajímavostí mohou od úterka obdivovat návštěvníci Hradního muzea. Památkáři ho v pondělí otevřeli v areálu českokrumlovského zámku. Novinku s 29 sály vybudovali díky dotaci z norských fondů za 40 milionů korun.

Otevřeno bude na rozdíl od většiny tuzemských hradů a zámků po celý rok. V jižních Čechách se tak přidá k hradu Rožmberk a zámku Hluboká, kde jsou v provozu zimní prohlídkové trasy.

„Hradní muzeum se inspiruje zlatou érou evropských muzejních instalací v 19. století. Pro ty byla typická nápaditost, vynikající kvalita řemesla a pestrost expozice,“ popsal historický charakter muzejní expozice kastelán hradu a zámku Český Krumlov Pavel Slavko.

Samotná expozice se nachází v patře budovy Hrádek. V prvních dvou místnostech se návštěvníci ponoří do dějin českokrumlovského hradu a rodů Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů. Za zmínku určitě mimo jiné stojí bohatě zdobená perská zbroj, jejíž cesta do zámeckých sbírek je zatím zahalena tajemstvím.

„V Čechách podobná neexistuje,“ upozornil v pondělí ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. V dalších místnostech turisté narazí na byt ředitele správy schwarzenberského panství a jeho kancelář. „V těchto místnostech se rodily veliké projekty,“ připomněl Pavelec.

Jedním z vrcholů bude expozice církevních památek z depozitáře krumlovského zámku. Návštěvníci zde uvidí zdobené relikviáře a církevní liturgické předměty. Největší obdiv bude nejspíš vzbuzovat kostra sv. Reparáta, která prošla náročným restaurováním.

Z římských katakomb

Ostatky tohoto světce pochází až z římských katakomb. Do Českého Krumlova doputovaly v 18. století. Kult svatého Reparáta začal ale v době josefínských reforem upadat, tudíž na něj veřejnost postupně zapomínala. Někteří lidé ho dokonce začali zaměňovat se sv. Reparátou. Zajímavostí také je, že je jeho kostra složená hned z několika lidských těl.

Zážitek zaručuje i historický biograf, který bude tečkou celé prohlídky. „Pouštíme v něm staré českokrumlovské filmy a památky na Schwarzenbergy. Například jejich lov na Hluboké a další historické záběry,“ nastínil Petr Pavelec.

Návštěvníci se tak díky těmto unikátním záběrům, mezi nimiž figuruje i schwarzenberská garda, ocitnou na začátku minulého století. Nechybí ani staré sedačky či plakáty.

Památkáři pečlivě vybrali také vitríny, ve kterých v Hradním muzeu vystavili exponáty. Podle Pavelce mají evokovat vitríny z muzeí 19. století.

V přízemí budovy se nachází kavárna, prostor pro vzdělávací aktivity, muzejní obchod a vstupní centrum. K vidění zde bude maketa českokrumlovského hradu, jak vypadal v polovině 16. století. Autorem je Jiří Krampera. Podkladem pro maketu byl 3D model, který vznikl na základě archeologických a stavebně-historických průzkumů v areálu zámku.

„V neposlední řadě okouzlí návštěvníky dosud neznámé výhledy na město,“ doplnil šéf jihočeských památkářů. Prohlídky jsou samostatné. Kdo bude mít zájem, může si zapůjčit audioprůvodce.

Budova Hrádku sloužila naposledy podle ČTK jako městské byty, v roce 1988 byl odtud vystěhován poslední nájemník a od té doby byl Hrádek nevyužit. Se zámeckou věží tvoří dominantu města.

Hradní muzeum bude otevřeno po celý rok vždy od úterý do neděle. Plné vstupné včetně věže činí 130, zlevněné 80 korun. Lze využít také rodinné vstupné v hodnotě 300 korun.