Nepříjemné překvapení čekalo v pondělí ráno správkyni hradu Dívčí kámen Zdeňku Tučkovou. Stánek se suvenýry a občerstvením, který se nachází u vstupu do zříceniny, byl vykraden. Následovalo dilema: Zavolat policii? Bude se tím vůbec zabývat? Vždyť způsobená škoda nebyla nijak vysoká. V tu chvíli Tučková ještě netušila, jaký spád celé vyšetřování bude mít.

„Nakonec jsem se rozhodla, že policistům dám alespoň vědět, kdyby se něco podobného kolem přihodilo znovu, aby měli již tuto informaci. A to třeba jen ke srovnání. Zkrátka, aby věděli, že mají škodnou v revíru,“ uvedla kastelánka. „Ani jsem nežádala příjezd a už vůbec nečekala nějaké šetření či dokonce snahu dopadnout pachatele.“

Jaký však byl její úžas, když policisté byli do deseti minut na místě. „Ihned se pustili do vyšetřování. V tu chvíli přišla partička sympatických turistů, kteří byli zvědaví, co se stalo. Nakonec vyšlo najevo, že viděli podezřelou dvojici, která si nesla nacpané tašky. Právě to v nich vyvolalo podezření,“ vyprávěla Tučková.

Policisté od turistů dostali popis osob a tip, kde by se v tu chvíli mohli nacházet. Nemeškali a vyrazili po jejich stopách. „A skutečně alespoň jednoho lapili,“ potěšilo Zdeňku Tučkovou. „Velmi mile mne překvapila rychlost a péče, s jakou se policisté z Křemže a jimi pozvaný odborník snažili najít veškeré stopy, které by vedly k usvědčení pachatele. Oceněníhodný byl jejich profesionální zásah, nepřehlédnutelný velmi lidský přístup při jednání se mnou a velmi nečekané brzké vrácení části věcí, které mi byly zcizeny,“ rozplývala se nadšením.

Podobná krádež se na Dívčím kameni udála vůbec poprvé. Dříve si kdosi odnesl jenom nějakou drobnost z původního stánku, který měl do správné zabezpečenosti daleko. „Tento případ může sloužit jako varování, že i na odlehlé zřícenině může být zloděj s přehledem chycen,“ dodala správkyně památky.