O řady bývalých budov policie po vstupu do Schengenského prostoru přišla, takže „kam složit hlavu" je nyní na takových hraničních přechodech pro policisty problém. Tak je tomu především na poměrně frekventovaném přechodu ve Studánkách, kde zpočátku polisté po znovuobnovených kontrolách měli k dispozici pouze služební automobil.

Nyní už mají na místě mobilní buňku, mobilní sociální zařízení a na silnici u kontrol také stanový přístřešek proti nepřízni počasí. Stejný, jako mají u stanoviště rovněž policisté na hraničním přechodu 
v Dolním Dvořišti.

Podle modrého stanového přístřešku alespoň motoristé vědí, kde je čeká kontrola dokladů, popřípadě i vozidla.
„My tu naštěstí zázemí máme," pochvaloval si jeden ze služby konajících policistů. „Cizinecké policii tu zůstala jedna budova, je támhle dál, kousek pod silnicí," ukazoval. „Takže se můžeme vystřídat, uvnitř ohřát, nasvačit nebo naobědvat. Tento stanový přístřešek tu máme, abychom se měli kam schovat před deštěm. Dříve tu bývaly stříšky a budky, ale to se natrvalo odstranilo." Policisté se v Dolním Dvořišti při kontrolách nenudí, provoz je tam ve dne
v noci. „Vždy jsme minimálně tři až čtyři na place," doplnil policista.

V budově mají policisté vše, co potřebují. „Před budovou máme dostatečné místo na zaparkování vozidel," ukazoval včera v Dolním Dvořišti vrchní inspektor. „Uvnitř jsou toalety, kuchyňka s potřebným vybavením. Policisté mají možnost se i osprchovat," doplnil. „Dochází sem také uklízečka, takže zázemí máme velice solidní."

Namátková kontrola na hranici v Dolním Dvořišti zatím probíhá v pohodě, nic dramatického se neděje.

Také v mobilních buňkách je potřebný nábytek, mikrovlnná trouba s rychlovarnou konvicí, počítačové spojení s dispečinkem a nechybí ani voda a toaleta. Pochopitelně jsou buňky vytápěné.

„Ostatní přechody jsou kontrolovány namátkově, takže tam není nutné technické vybavení budov," sdělil včera mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. To se na Českokrumlovsku týká například přechodů v Guglwaldu, Pohoří na Šumavě, Zadní Zvonkové nebo Cetvinách. „Tam kontrolu zajišťují motorizované hlídky," doplnil Milan Bajcura.