Stačí přijet do města, stoupnout si například na Lazebnický most, z pouzdra vytáhnout kytaru a začít hrát a  dříve či později začnou turisté odhazovat do připraveného pouzdra či klobouku nějaké ty drobné. Pokud tedy neprší  jako včera, bývá takových muzikantů či dalších umělců tohoto typu v Českém Krumlově každý den k vidění čím dál více. Od tohoto týdne vstupuje ve městě v platnost soubor konkrétních doporučení určených právě pro tyto umělce.

„Inspirovali jsme se hlavním městem Prahou, které s tím má bohaté zkušenosti a které vydalo doporučení a pravidla, podle nichž se mají pouliční umělci chovat," konstatovala místostarostka Jitka Zikmundová s tím, že se sice nejedná o právně vymahatelnou městskou vyhlášku, ale o jakýsi etický kodex požadavků města.
Kromě zákonných požadavků, kdy by se například umělec měl vyvarovat toho, že bude bránit průjezdu či průchodu ostatním, obsahují tato doporučení třeba přání radnice, aby skupina umělců nebyla více než čtyřčlenná, nebo aby své produkce soustředili do doby od desáté hodiny dopolední do jedenadvacáté večerní.

„Snažíme se umělcům také říci, aby v jedné lokalitě hráli maximálně dvě hodiny, nepoužívali bicí soupravy nebo zesilovače a aparatury či amplióny," naznačila další možnosti místostarostka.
A jak se kumštýři dozvědí o nových požadavcích města? Od městské policie, přímo na radnici nebo na internetových stránkách města Český Krumlov.