VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudba je jazyk pro dorozumívání mezi národy

Český Krumlov - Renata Pyšíková je rodilá Krumlovačka a velká patriotka.

17.1.2012
SDÍLEJ:

Zdeněk Krajíček (na levém snímku) ve Štafetě Deníku zpovídá Renatu Pyšíkovou (na pravém snímku zcela vlevo).Foto: Archiv

Možná i proto jí k srdci tolik přirostl soubor, který má jméno „jejího“ města ve svém názvu. Na Krumlovské pištce, které vede spolu s Lenkou Indrovou, nedá dopustit.

Štafeta Deníku

Renato, již mnoho let působíš v Českém Krumlově, máš zde svou rodinu, ale čtenáře i mne by ještě zajímalo, zda jsi místní rodák, co tě zajímá a jak ses vůbec dostala k hudbě?
Narodila jsem se v Krumlově a přiznám se, nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že bych mohla anebo uměla žít někde jinde. Srdce by mi to nedovolilo. S pohledem na zámek se probouzím i chodím spát, mám tu spoustu přátel, prostě jsem s Krumlovem srostlá a cítím se být patriotem.

K hudbě jsem přičichla již coby dítko školou povinné, i když to tenkrát nebyla flétna, která mne okouzlila, ale klavír, na který jsem se učila hrát osm let v Lidové škole umění v Českém Krumlově, kde jsem získala i několik ocenění z různých soutěží. Poté přišla ona „telecí léta“, kdy jsem, k mojí současné lítosti, o žádné hudbě, která nebyla dost moderní, nechtěla ani slyšet. Až moje dcery mne přiměly vzít klavír na milost. Mladší, Šárka, mi dnes svým hraním připomíná, že klavír je opravdu nádherný nástroj a jsem moc ráda, když její radostné hraní mohu poslouchat.

U flétny to však bylo jiné. V devadesátých letech mne oslovilo hemžení roztomilých dětiček v renesančních kostýmech, které neuvěřitelně krásně hrály na flétny. Ke Krumlovským pištcům mě vlastně přivedla má starší dcera, se kterou jsem začala hrát v kroužku rodičů a dětí „Pro zdravé dýchání“. Velmi ráda jsem pištce doprovázela na různé akce a stávala se snad i jednou z nich.

Krumlováci o tobě vědí, že již několik let vedeš společně s Lenkou Indrovou známý flétnový soubor Krumlovští pištci, který jste převzaly po zakladatelce a dlouholeté vedoucí Věře Hanzalíkové…

Protože se Věrka chystala z vedení odejít, společně jsme zvažovaly, co bude s pištci nadále. Bylo by mi velice líto, kdyby taková krásná tradice, která v Krumlově vznikla z původního nadšení jednoho člověka, neměla pokračování. Proto jsem se spolu s Lenkou stala součástí Pištců. Ti se na oplátku stali součástí mého života, mou starostí, zodpovědností, ale hlavně mým štěstím, radostí a pýchou. Díky pištcům jsem se naplno vrátila k hudbě a jsem jim za to vděčná. Mám možnost seznamovat se s báječnými lidmi, troufám si říci, že z celého světa. Hudba je prostě dalším jazykem k dorozumívání mezi národy.

Věrka při založení souboru nastavila laťku vysoko, dlouho pištce vedla, prostě odvedla velký kus práce. My dvě jako dva benjamínci bez učitelských zkušeností jsme začaly před několika lety nabírat nové členy souboru, které hledáme stále. Musíme ujít ještě velký kus cesty, než naše děti budou umět to, co uměly děti Věry. Z těch jsou dnes již dospělí lidé, avšak i přesto si s námi občas zahrají. Mám velkou radost z toho, když už nyní mohu sledovat, jak z dětí, které před rokem přišly a nevěděly, co jsou to noty, vyrůstají muzikanti, ba co víc nadšenci, kteří již hrají čtyřhlasou skladbu. Nejenže děti umí hrát vícehlasé skladby, ale hlavně se je zvládají naučit zpaměti, což – jak jsme měly možnost zjišťovat po celé naší zemi – není vůbec běžné. Takže naše děti jsou vidět jak v průvodech, tak i na renesančních slavnostech a jiných dobových akcích. Mám z toho krásný pocit a jsem na ně pyšná, i když se zkouška vždy povede.

Snažíme se navazovat spolupráci i s dalšími soubory jak hudebními, tanečními i divadelními, aby tato spolupráce děti motivovala zkoušet nové věci. Vždy chceme ozvláštnit naše vystoupení, proto děti při hraní tančí i zpívají.Snažíme se, aby naše vystoupení byla pořád nová a jiná, aby se návštěvníci bavili společně s námi. Chceme, aby děti byly hrdé na to, co dělají, a vážily si i města, které je nejen součástí názvu souboru, ale hlavně je vzácnou ukázkou symbiózy doby renesance a dnešních časů.

Chtěl bych se zeptat, co ti tato práce s dětmi přináší a kolik času zabírá ze tvého soukromí?

Práce v kroužku mě naplňuje radostí i optimismem. Pozitivní energie, kterou si po každé zkoušce odnáším, mi vydrží až do další hodiny s dětmi. I když pořád mluvím o dětech, máme v souboru i dospělé dívky. Přesto si je dovoluji považovat za „naše děti“. A že mi pištci zabírají čas? O tom nelze hovořit, protože když něco děláte s láskou, nemůžete počítat dobu. Ráda s kolegyní Lenkou plánuji naše další akce, výlety, soustředění, vystoupení, i když neříkám, že je vždy vše růžové. Mnohokrát se o plánu práce i o akcích dohadujeme, ale snad je to vždy ku prospěchu vystoupení.

Co se týče mého soukromí, mám báječného, chápajícího, pracovitého muže, kterého se, trochu proti jeho vůli, snažím zatáhnout mezi nás. Zdeněk mi radí s věcmi, které bych bez jeho pomoci nezvládla, podporuje a povzbuzuje mne, jak jen může. Jsem moc ráda, že ho mám (snad je to i naopak), snad to se mnou a pištci vydrží ještě mnoho let… Cítím ze strany rodiny velkou podporu, proto je práce o mnoho jednodušší.

Jsem velice rád, že se na většině akcích, např. na Dvorské slavnosti, Kouzelném středověku, při vystoupeních v Prokyšově sále, s vámi mohu podílet jako Petr Vok z Rožmberka…

Náš nejmilejší Petře Voku, jaká pak by to byla pištecká slavnost, kdyby tam chyběl náš mecenáš a vládce? Nikdy jsem nepotkala nikoho tak zapáleného, milého, ochotného, vstřícného, báječného, jako jsi ty a tvůj Petr Vok či Karel IV. V civilu jsi báječný společník, přítel, kamarád. Jakmile oblékneš svůj neopakovatelný kostým, rázem se z tebe stává renesanční člověk se vším všudy. Věřím, že ve tvém těle opravdu koluje rožmberská krev. Tvá vyprávění při našich vystoupeních jsou prostě báječná a jedinečná. Společně s kronikářem Václavem Březanem (Rosťou Riškem), Fiorettem a dvorním šaškem (Lukášem Antonínem Dvořákem) jste nám vždy pomáhali dotvářet atmosféru doby a moc si přeji, aby naše společná vystoupení byla i v nadcházejících letech nová, úspěšná a abychom si při nich opět užívali mnoho příjemných chvil.

Jak vzpomínáš na naše společná zahraniční vystoupení, zejména pak na naše vítězství ve slunné Itálii?

Báječná Itálie! Při našich výjezdech do Sulmony jsme zažili mnoho radosti a největším naším úspěchem bylo palio, které jsme jako zástupci České republiky, spolu s Fiorettem, získali za vítězství na Giostra Cavalleresca d´Europa v roce 2004. V Itálii jsme našli mnoho přátel, za kterými se rádi vracíme. Na oplátku se sulmonské soubory zúčastnily Slavností pětilisté růže, kde předvedly neobvyklé bubenické a praporečnické vystoupení. Itálie je opravdu nádherná, pohostinná a přátelská.

Jaké aktivity plánujete do budoucna?

V loňském roce, kdy probíhal Rožmberský rok, jsme měli opravdu napilno. V letošním roce to však nebude jiné. Dostáváme nabídky na účinkování nejen na historických akcích, ale i na věhlasných festivalech, karnevalech a v plánu máme i vystoupení na bienále flétnových souborů, kde bychom rádi získali nové zkušenosti. Samozřejmě prioritou pro nás zůstává účinkování na krumlovských slavnostech a dalších kulturních i společenských akcích. Nechci zapomenout ani na plánované akce v zahraničí – v Německu, Rakousku a v neposlední řadě i již zmiňovaná Itálie, tedy návrat do kolébky renesance. Samozřejmě, že se nejedná jen o vystoupení samotná, ale snažíme se, aby členové souborů (jak Krumlovských pištců, tak Fioretta) se vždy dozvěděli o zemi či městě účinkování co nejvíce a načerpali tak nejen hudební zkušenosti. Ráda bych skončila zvoláním: Ať žije renesance, hudba a tanec!

Autor: Martin Tröster

17.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve čtvrtek 16. listopadu se uskutečnila prezentace Českého statistického úřadu.

Mladých v Jihočeském kraji ubývá. Vyplývá z analýzy ČSÚ

V zasedací místnosti kina ve Velešíně bylo při zdobení perníčků plno.
12

OBRAZEM: O výuku zdobení perníčků byl veliký zájem

Do oprav v Mlýnské se nikomu nechce

Jindřichův Hradec - Vydrolená skála pod mostem v Mlýnské ulici radnici trápí. Letos se nakonec opravovat nebude.

Kam se můžete vydat na bohoslužby o víkendu

Českokrumlovsko - Bohoslužby na Českokrumlovsku.

Hlídka zastavila auto, jehož řidič má zákaz řízení

Kaplice - Zřejmě na štěstí spoléhal padesátiletý muž, který sedl za volant osobního auta VW Golf a vyjel do Kaplice.

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT