Bratři Vojta, Kuba a Matěj, které jejich matka a medvědářova svěřenkyně Kateřina po porodu zavrhla, totiž oslavili své desáté narozeniny.

„Byla to veliká sláva. Klukům jsem přivezl pozdravy nejen od mámy Kateřiny, ale také od táty Voka, nezapomněl jsem ani na dorty,“ vyprávěl ve čtvrtek medvědář. Doplnil, že obdobně podaroval také desetiletou dívku, která má v rodném listě stejné datum jako medvědi.

Na den, kdy Vojta, Kuba a Matěj přišli na svět, Jan Míša Černý podle svých slov nikdy nezapomene. „Byly to strašné chvíle. Káťa je tenkrát zahrabávala do hnoje a nechala by je tam. Doslova za pět minut dvanáct jsme je tedy sebrali hrobníkovi z lopaty,“ vzpomínal medvědář.

Huňatá miminka pak vzal k sobě domů, péči o ně po čase převzal režisér Václav Chaloupek, jenž z nich udělal hvězdy Večerníčku. „Medvědům jsem pak začal říkat Bardotka, Belmondo a Bohdalka,“ smál se medvědář.

Mají i sourozence

Vojta, Kuba a Matěj nejsou jedinými potomky Kateřiny a Voka z českokrumlovského zámeckého příkopu. O dva roky později totiž přivedli na svět ještě Elišku a Honzíka, kteří nyní obývají plzeňskou zoologickou zahradu.

„Ti už se ale sžili s ostatními členy tamní medvědí tlupy natolik, že jít k nim bych si asi netroufl,“ uvažoval Míša Černý.

Zato s hvězdami medvědích pohádek se českokrumlovský medvědář bratřil po svém – pusinkováním.

„Přestože jsou to už velcí kluci, i po letech mě bezpečně poznají. A já zase je, byť jsou všichni na první pohled úplně stejní. Kdybych váhal, bylo by to špatné – svého syna také mezi ostatními rozeznám,“ přirovnal Jan Míša Černý.

O potomky jeho medvědů se prý v Berouně starají příkladně. „Je vidět, že medvědy, kteří jsou vyobrazeni i na znaku města, tam lidé opravdu považují za živé symboly města.

Chovatelé mi sice občas zavolají s prosbou o radu – přece jen mám jedenatřicetiletou praxi, ale o medvědy je postaráno stejně dobře jako o děťátka v mateřské škole,“ podělil se o své postřehy medvědář.

„Navíc je krásné i berounské medvědárium – když jdete parkem po cestě a metr od vás běží za plotem tři medvědí kluci, je to neopakovatelný zážitek,“ doplnil.

Další mladé letos Kateřina na svět nepřivedla a do konce porodního období zřejmě už nepřivede. „Ještě bych se toho ale rád dočkal. Kátě i Vokovi je už 24 let a přestože se medvědi v zajetí dožívají i čtyřicítky, nikdy nevíte, co se může stát. Pokračovatelé krumlovského rodu by byli nejen hezkým dárkem pro mě a celé město, ale také zaručeným lákadlem na turisty.“