„Ano, máme krásný nový znak,“ přitakala starostka Jana Vomáčková. „Získali jsme ho koncem loňského roku. V lednu nám přišlo potvrzení, že je schválený. Obvykle ho jezdí do Poslanecké sněmovny slavnostně vyzvednout zástupci obce, ale to kvůli pandemii nebylo možné. Tak nám vše poslali na krásném papíře.“

Přidělený znak už zdobí novou budovu obecního úřadu. „I prapor už máme koupený,“ sdělila starostka. „Vlajku máme připravenou uvnitř, ale nechceme ji věšet ven, aby se nezničila. Umístíme ji v interiéru a přemýšlíme, kde.“

Podobu znaku a vlajky vybrali a schválili zastupitelé už v květnu. Znak i vlajku tvoří bílo-zeleně šikmo dělený list, v bílém poli je červená rožmberská růže se žlutým semeníkem a zelenými kališními lístky, v zeleném poli pět žlutých šesticípých hvězd do kruhu.

Podle vysvětlení heraldiků figury na vlajce symbolizují pětilistou růži, erbovní znamení pánů z Rožmberka, neboť Netřebice a okolí spadaly do území, jež měl rod ve vlastnictví.

Hvězdy v kruhu značí jeden z atributů sv. Jana Nepomuckého, jemuž je zasvěcena síňová kaple v obci, jež je zároveň významnou sakrální stavbou obce. Stříbrná tinktura - v návrzích bílá - představuje pole erbu pánů z Rožmberka. Symbolizuje čistotu, smysl pro čest, právo a spravedlnost, též moudrost a radost. Zlatá tinktura - v návrzích žlutá – vyjadřuje bohatství nejen světské, ale také duchovní. Zlatá (žlutá ) barva značí vznešenost, slávu, životní sílu, vitalitu, svobodu a oslnivý lesk. Je srovnávána se sluncem. Zelená tinktura představuje veškerou zeleň v obci a jejím okolí. Hlavně lesy, louky, pastviny. Je barvou života, zdravého mládí a v heraldické symbolice značí volnost, krásu, optimismus, důvěru, mírnost, přátelství, zdraví, naději a mír.

Vedení obce by symboly rádo představilo obyvatelům Netřebic slavnostně, ale to zatím pandemická situace nedovoluje.