Jihočeští hygienici mají ke konci července, tedy k polovině prázdnin, nahlášeno 307 zotavovacích akcí, na kterých se rekreuje 35 732 dětí, a 56 jiných podobných akcí, kterých se účastní 1 774 dětí.
„Jedna zotavovací akce a jedna jiná podobná akce mají formu putovního tábora. Celkem registrujeme 363 táborů a 37 506 dosud nahlášených dětí. Vloni jsme celkově za dva prázdninové měsíce evidovali v kraji 357 táborů a na 38 400 rekreovaných dětí, dá se říci, že počet táborů i rekreovaných dětí je velmi podobný loňskému roku. Dosud jsme nemuseli vydat zákaz konání akce ani jsme nezjistili žádnou nenahlášenou akci,“ uvedla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.
Sankce za špínu a napomenutí kvůli pitné vodě
Ředitelka krajské hygienické stanice (KHS) Kvetoslava Kotrbová ovšem připomněla, že dosud jihočeští hygienici uložili dvě sankce a jedno napomenutí.
Sankci ve výši tří tisíc korun dostal pořadatel tábora na Českokrumlovsku za nedostatky v ubytování (znečistěné a poškozené matrace), dále pak hygienici uložili sankci ve výši 10 tisíc korun na letní škole na Táborsku, kde zjistili zásadní nedostatky ve zdravotnické dokumentaci dětí a úplnou absenci úklidu hygienických zařízení dětí. Prokázalo se také hromadění odpadků na pokojích a ve společných prostorách.
Zmíněné napomenutí dostal provozovatel skautského tábora na Jindřichohradecku za chybné uvedení zdroje pitné vody.
„Právě tento tábor byl jedním ze tří, kde se v průběhu první poloviny července objevil výskyt gastrointestinálních potíží u 37 z celkového počtu 81 osob, a tábor byl předčasně ukončen. U jednoho z 19 hospitalizovaných dětí byla laboratorně prokázána pozitivita na noroviry. Ve druhém případě se jednalo o výskyt gastrointestinálních potíží na táboře na Jindřichohradecku, kde se rekreovalo 60 osob, z toho 42 dětí, potíže mělo postupně 20 dětí a tři vedoucí. V Nemocnici Jindřichův Hradec bylo hospitalizováno pět osob – tři děti a dva vedoucí, u tří hospitalizovaných byla laboratorně potvrzena pozitivita na noroviry. Na místě byla nařízena protiepidemická opatření, byl proveden zkrácený rozbor vody a dezinfekce místního zdroje pitné vody,“ vysvětlila ředitelka Kotrbová.
Ve třetím případě se pak podle jejích slov jednalo o hromadný výskyt gastrointestinálních potíží (tedy zvracení, zvýšená teplota) na jednom táboře na Táborsku, kde se rekreovalo 116 osob, z toho 100 dětí. „Hygienici provedli epidemiologické šetření a nařídili protiepidemické opatření včetně vyšetření vody, personál kuchyně byl bez potíží. Krátkodobé potíže mělo 47 osob, z toho 44 dětí. Provozovatel tábor ukončil dříve a provedena byla ohnisková dezinfekce a úklid prostor,“ informovala Kvetoslava Kotrbová.
Hygienici šetří i podněty, třeba na vedoucí pod vlivem
Krajská hygienická stanice v červenci také obdržela pět podnětů k prošetření.
„První se týkal problémů s vodu a toaletami na jednom skautském táboře na Českobudějovicku, byl shledán jako neoprávněný, druhý upozorňoval na nepřítomnost zdravotníka na táboře na Táborsku, podnět byl po prověření rovněž shledán jako neoprávněný. Třetí, anonymní podnět, upozorňoval na nevyhovující hygienické podmínky včetně kuchyně, špínu a plísně v chatkách na jedné zotavovací akce na Strakonicku. Vzhledem k tomu, že upozorňoval též na personál pod vlivem alkoholu, je šetřen společně s Policií ČR. Stejný podnět byl společně s Policií ČR šetřen i vloni a byl tehdy shledán jako neoprávněný. Čtvrtý podnět se týkal stížnosti na zdravotní potíže a nedostatek pitné vody na čištění zubů a mytí nádobí na vodáckém táboře na Vltavě a pátý nedostatku jídla, ovoce a zeleniny na letní škole na Táborsku. I tyto podněty byly shledány jako neoprávněné,“ vyjmenovala ředitelka KHS.
Na většině kontrolovaných táborů prováděli, podobně jako vloni, hygienici též hodnocení pestrosti stravy. Následně pak provedli edukaci pracovníků kuchyní a zdravotníků pro sestavování zdravějších jídelníčků.