Je z Českého Krumlova, ale pochází z východočeského Vamberka, kde má krajkářství bohatou tradici. V červnu se tam chystá na mezinárodní sjezd krajkářek.

„Pod Vamberkem jsem se krajkářství dokonce učila," zavzpomínala lektorka, „ale dělám to jako koníčka. Jako povolání by mě to asi neuživilo. Navíc mám ráda seniory a ráda se o ně starám."

Pavlína Trösterová má podle vlastních slov celou řadu dalších zájmů: „Organizuji volnočasové aktivity pro obyvatele domu pro seniory Wágnerka, učím jednu malou slečnu malovat a pod ICOSem (Informačním centrem občanského sektoru) mám na starosti terénní péči o seniory. A ráda bych pracovala i s dětmi."

Pro své studentky paličkování má samou chválu. „Jsou opravdu šikovné, některé už dokáží i jednodušší obrázky. Musí se ale napřed naučit pár technik, aby mohly paličkovat obrázek."

Letošní kurz navštěvovala necelá desítka holek, jak si dámy říkají, na poslední hodině se však tento týden sešly jen dvě, Ela Vaicová z Českého Krumlova a Marie Peterková z Českých Budějovic, která má v Krumlově chatu.

„Kurz je pro seniory," vysvětlila Ela Vaicová, „chodit ale může každý. Nicméně je to dopoledne, takže mladší ročníky většinou nemůžou, musí chodit do práce." Právě zlatou a béžovou nití paličkovala písmeno J. „Tohle je úplně jednoduché," řekla skromně, „dělám to pro svou známou." Krajkové písmeno vyráběla pomocí pěti párů paliček. „To je minimum. Na složitější vzory se používá až padesát, osmdesát párů, to jsou haldy paliček. Dělá se to s tenounkými nitěmi i špendlíky, k tomu jsme se ještě nedostali," smála se Pavlína Trösterová a ukázala jeden komplikovaný obrázek: „Tohle bude jejich maturitní zkouška. Říkám jim, že až tohle budou umět, dokážou upaličkovat cokoli."

Marie Peterková se pustila do paličkované květiny. „Pokud výsledek k něčemu vypadá, rozdávám to v rodině," řekla. „Pěkné jsou i záložky do knihy, dá se to natužit. Jsou to pěkné dárečky," doplnila ji Ela Vaicová.