Vůně tvarohových či marmeládových buchet, ale i dalších dobrot, se nyní co chvíli line budovami Domova důchodců v Horní Plané. Nejrůznější laskominy zde k potěše vlastní, ale i strávníků z řad dalších klientů domova, připravují sami důchodci v rámci nového kroužku vaření.

Zdaleka však nejde o jedinou novinku, která se v poslední době za zdmi hornoplánského domova udála. Jak výstižně podotkla jeho ředitelka Renata Březinová, domov je sice kompletně opravený a moderně vybavený, ale nyní se stává opravdu útulným domovem.

„Pořád jsme přemýšleli, co by zdejší prostory mohlo udělat ještě více domáčtější, a přišli jsme na to, že například na stolech chybějí ubrusy a prostírání. Je to sice maličkost, ale má veliký význam. Vždyť každý na svém stole doma ubrus máme,“ uvedla Renata Březinová. Doplnila, že ke zútulnění domova napomohly i záclony, zavěšené nově i ve společenských místnostech, nebo třeba barevnější zdi.

Ubrusy a prostírání přitom v domově nově zdobí více jídelních stolů, než kolik jich tu bylo ještě před rokem. „V pavilonu A jsme měli společenskou místnost. Například moderní sedačku, která tu byla, senioři skoro vůbec neobsazovali, neboť z ní těžko vstávali. Dali jsme ji tedy do spojovací chodby, kde gauč mohou využívat rodinní příslušníci klientů při návštěvách, a do místnosti jsme nastěhovali stoly a židle. Nyní je zde tedy jídelna. Ta původní totiž sama o sobě kapacitně nepostačovala,“ popsala Renata Březinová.

Z nového prostředí se nyní těší také klienti domova, ubytovaní v pavilonu B. Zruční údržbáři totiž jejich pokoje postupně proměňují v moderní místnosti téměř hotelového typu. „Vše začalo tím, že jsme potřebovali vymalovat chodby. Jenže najmout si na to firmu, to je otázka mnoha set tisíc korun. Troufli si na to tedy naši údržbáři a zvládli to na výbornou,“ popsala Renata Březinová.

„Pak přišli i s tím, že by vymalovali jeden právě uvolněný pokoj a zároveň tady vyměnili lino a zajistili i další úpravy. Povedlo se, a tak nyní postupně renovují všechny pokoje v pavilonu,“ doplnila ředitelka s tím, že vždy na týden kvůli tomu klienty ubytují v náhradních prostorách. „Říkáme, že naši senioři jedou na internát,“ podotkla se smíchem Renata Březinová.

Ta představila i další novinky, které mají ještě více napomoci tomu, aby se senioři v hornoplánském domově necítili, jako by byli vytrženi z běžného života. „Začali jsme například slavit narozeniny našich klientů. Každému z nich jdeme pogratulovat s kytičkou a blahopřáním, těm, kteří slaví kulatiny, přidávám i drobný dárek. Jednou za měsíc pak všem oslavencům necháváme zahrát na harmoniku,“ řekla ředitelka.
Nejen ona, ale také další zaměstnanci domova si pak jednou týdně se seniory povídají v rámci programu nazvaného Křeslo. Při něm mají klienti možnost zeptat se na vše, co je ohledně provozu domova zajímá.

Oslovení obyvatelé Domova důchodců v Horní Plané si zmíněné novoty pochvalují. „Nejen díky těm novinkám se mi tu žije moc dobře. Prostředí je tu pěkné, pravidelně chodím na šachy nebo cvičení,“ zmínila Marta Douchová, jež v domově žije čtvrtým rokem. Stejně dlouho je tu i její spolubydlící Karla Hezoučká. „Účastním se skoro všech kroužků. Moc se mi líbí vaření, kde jsme naposledy připravili buchty a dali je pak ochutnat ostatním,“ uvedla seniorka.

Z mnoha dalších novinek se pak těší nejen samotní senioři, ale také personál domova, jimž důmyslné pomůcky či stroje velmi usnadňují práci.

A kde Hornoplánští na všechno sehnali peníze? „Vloni jsme začali oslovovat obce v regionu a podnikatele s žádostí o příspěvek. Hodně z nich naši prosbu vyslyšelo, díky tomu jsme získali přes 300 tisíc korun. Za to všem patří dík,“ ocenila Renata Březinová.

Nemalé peníze se daří získávat i další cestou. Vedení domova začalo oslovovat příbuzné klientů s žádostí o doplacení rozdílu mezi částkou, kterou mohou senioři za pobyt v domově vzhledem k výši své penze zaplatit, a skutečnými náklady na jejich ubytování a zajištění stravy. Tento rozdíl jen za loňský rok činil přes milion korun.

Posadí i ležící

- v poslední době usnadňují personálu Domova důchodců v Horní Plané práci nová vyvážecí křesla, do nichž i ležící pacienti pohodlně zapadnou podobně jako do autosedačky; manipulace s křesly je přitom velmi snadná
- v domově přibyly i matrace zabraňující proleženinám nebo váha pro vozíčkáře