„Sbíráme drogerii a potraviny. Velkou radost mají senioři i z ručně vyrobeného cukroví, ideálně perníčků,“ přiblížila Hana Šustrová z ICOS Český Krumlov, o. p. s. Senioři ve vánočním balíčku najdou třeba šampon, mýdlo nebo krém na ruce, z potravin kávu, čaj či trvanlivé sladkosti. „V žádném dárku nechybí ani vánoční dekorace, lidi nám je háčkují, ozdoby vyrábějí také děti.“

Přípravy na výstavu Vánoční stromek v proměnách času v Regionálním muzeum v Českém Krumlově. Vernisáž je 14. listopadu od 18 hodin, k vidění bude do 7. ledna.
Tady už mají nazdobené stromečky. Pomohly i děti z krumlovských škol a školek

Seniory potěší i ručně vyráběná a psaná přáníčka, která pro ně chystá krumlovská škola Za Nádražím, přidá se i krumlovská knihovna.

A proč v ICOSu myslí právě na opuštěné seniory? „Pro děti se ve městě pořádá spousta akcí, ale trochu se zapomíná na naše starší spoluobčany, kteří nikoho nemají,“ vysvětlila Hanka Šustrová z ICOSu. „Zejména na ty, kteří žijí sami doma, mimo domovy seniorů.“

„S nápadem rozdávat vánoční dárky přišla kolegyně Lucka Stupková, krumlovská zdravotní sestra. Je spousta důchodců, které o svátcích nenavštěvuje rodina. Těch, na které si nikdo nevzpomene, není vůbec málo,“ dodala PR manažerka ICOSu, která má na starosti také fundraising. „Chtěli bychom zařídit, aby každý z nich dostal dárek.“

Vánoční strom ve Zlíně v roce 2020.
Přihlaste vánoční strom vaší obce do soutěže Deníku. Vyhrát můžete čtvrt milionu

ICOS balíčky v prosinci rozveze po obcích. „Máme kontakty na všemožné úřady a obce v okolí Krumlova. Někde se přidali, někde si to řeší po vlastní ose. Například v Loučovicích spolupráce funguje skvěle. Tam seniory obchází učitel Tomáš Procházka s dětmi, už teď se na to všichni moc těší, jak zase udělají babičkám a dědečkům radost,“ přiblížila. Právě do Loučovic letos z ICOSu zamíří zhruba dvacítka krabic.

Dárky poputují také třeba do Kaplice, kde je několik ubytoven, kde žijí opuštění senioři. „Stejně tak jsme oslovili domovy seniorů. Ty si ale většinou nadílku dělají samy, využívají i akci Ježíškova vnoučata Českého rozhlasu,“ vysvětlila Hana Šustrová s tím, že loni nabalili 81 dárků, ale letos jich bude o poznání víc, a právě proto oslovili veřejnost, zda bych se nechtěla připojit..

Chcete přispět k nadílce pro opuštěné seniory i vy? Drogerii a potraviny (např. kávu, čaj, trvanlivé sladkosti, domácí perníčky atd.) můžete zanést do konce listopadu do kanceláře Osobní asistence (Urbinská 187 – vchod ze Šeříkové, sídl. Mír, tel. 773 587 758), nebo můžete kontaktovat přímo Hanku Šustrovou (tel. 739 010 444) a domluvit se na předání jiným způsobem.