O internet v knihovnách již přestává být zájem. Ještě v loňském roce se konal v březnu v knihovnách takzvaný měsíc internetu. Letos je již na některých místech minulostí. Vrací se opět měsíc knihy.

„Letos už měsíc internetu neděláme. Nebyl oficiálně vyhlášen. Čekali jsme, jestli ho někdo vyhlásí. Nestalo se. Pořád se nic nedělo, nakonec jsme se dozvěděli, že v knihovnách již oficiálně nebude. Udělaly si ho jen některé z nostalgie,“ řekla včera vedoucí českokrumlovské knihovny Karla Votřelová.

„Deset let stačilo a internet se v knihovnách stal naprosto běžnou pomůckou. Ze začátku bylo třeba naučit s ním veřejnost pracovat. Myslím, že se to za ty roky podařilo,“ dodala.

Že měl měsíc internetu význam hlavně v začátcích, souhlasí i knihovnice z Horní Plané Helena Kastenmajerová: „Když začínal, tak to bylo v pořádku. Propagovali jsme ho, zvali jsme na něj lidi, pouštěli jsme na něj zadarmo. Nyní ho již všichni mají doma, takže zájem o internet v knihovnách skončil.“

„Je jedině dobře, že si někdo uvědomil, že je čas vrátit měsíc knihy. To je teď důležité hlavně pro děti, kterým dělá čtení problémy,“ řekla vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková.

Zájem slábl

Lidé za internetem chodili do knihoven každým rokem méně.

„Dělali jsme v rámci měsíce internetu různé akce. Také jsme pořádali školení pro seniory. Jenomže vždycky přišli dva nebo tři. Všichni mají internet doma, tak proč by chodili do knihovny,“ řekla velešínská knihovnice Vlasta Szabová. „Internet tady máme stále placený. Žádáme pořád o grant, aby tomu tak nebylo, ale nedaří se nám ho získat,“ dodala.

Karla Votřelová uvedla, že zájem o internet v knihovnách klesl v celém českokrumlovském regionu.

„Kolegyně dávala dohromady celookresní statistiku, ze které jsme zjistili, že uživatelé ubyli všude. Dnes už vlastně na internet chodí jen stálí návštěvníci – některé děti, které navštěvují poblíž školu a poté stále stejná skupina důchodců,“ řekla Votřelová.

Přesto se v regionu najde jedna knihovna, kde zájem naopak roste. Ve Světlíku již starosta neví, co s nastálou situací, kdy je u internetu neustálý přetlak, dělat.

„Internet máme v pondělí, ve středu a v pátek. Potřeboval bych to rozšířit, ale nejsou na to peníze. Zájem je opravdu obrovský. Chodí sem hodně lidí,“ řekl starosta Světlíku Michal Zahorák.