Jak upřesnil mluvčí JETE Marek Sviták, konkrétně se jedná o halu, která bude sloužit k uskladnění zařízení, které slouží k odbavení a manipulaci s kontejnery na použité palivo. „Půjde například o manipulační traverzy, zařízení na kontrolu palivových souborů nebo vysoušecí a odvodňovací zařízení,“ přiblížil.

VSTUP JEN S OPRÁVNĚNÍM

Hala, kterou stavaři mají vybudovat, má mít rozměry 61x24x16 metrů a disponovat vlastní filtrovací vzduchotechnikou. „Z hlediska bezpečnosti bude standardně zabezpečená technickým systémem fyzické ochrany. Jinými slovy, vstup tam budou mít pouze lidé s příslušným oprávněním,“ zmínil Marek Sviták.

Realizaci zahájili letos v září. „Aktuální běží demolice stávající nevyužívané budovy a výkopové práce. Pokud vše dobře půjde a dovolí to i počasí, tak začátkem příštího roku by měla začít stavba základů,“ shrnul.

COVID STAVBU NEBRZDÍ

Práce i během pandemie koronaviru běží podle harmonogramu. „Samozřejmě, že všichni pracovníci dodavatele musí splnit nejen bezpečnostní, ale i ochranná proticovidová opatření,“ dodal Marek Sviták.

Podle vedoucího projektu Jana Lučka nesmí být během přístavby provoz stávající budovy omezen. „Skrze stavbu povede jediný transportní koridor pro dopravu čerstvého paliva a dalších materiálů,“ uvedl s tím, že další podmínkou realizace bylo, že stavaři musí umožnit na žádost investora i průjezd drážního vozidla.

POVOLENÍ PŘEDEM

Velkou výzvou podle jeho slov bude transport nářadí a materiálu. „Povolení pro vjezd je nutné vyřizovat dva dny předem, při odstávkách bloku trvá průjezd branou i několik hodin,“ osvětlil, že veškeré přepravované věci musí změřit pracovník radiační kontroly.

Při vstupu do chráněného území musí navíc každý zaměstnanec pracující na stavbě také absolvovat tzv. hygienickou smyčku. "V šatnách odevzdává své oblečení a převléká se do přiděleného žlutého oděvu a je vybaven dozimetrem, který zaznamenává dávku radiace," uzavřel Jan Lučka.