O víkendu začalo na zimním stadionu první veřejné bruslení. O kvalitě stadionu bylo za poslední roky napsáno a řečeno hodně, zvláště na poli místních politiků.

Stačí ale osobní návštěva stadionu, pohled na oprýskané zdi, zrezlá zábradí, odpadkové koše a vůbec celkově neutěšený stav prostředí a nejeden bruslenímilovný člověk by měl hned u vchodu chuť otočit se na podpatku a odejít.

„Já jsem tady vyrostl,“ říká Robert Dunka ve chvíli, kdy svému synkovi obouvá brusle. On sám hrával závodně před patnácti lety hokej právě za Krumlov. „Mělo to svoje kouzlo. To tady ještě nebyla střecha a když jsme hráli zápas a začalo sněžit, kolikrát jsme museli hledat puk a nemohli jej v napadaném sněhu najít.“

Sníh, to ještě nebylo podle Dunky to nejhorší. Větší problémy dělal déšť. „Často jsme ze zápasů domů chodili dost promáčení. Doba pokročila, ale stadion se zas tak moc nezměnil. Až na tu střechu,“ dodává.

Kvalita, nebo spíše nekvalita českokrumlovského hokejového zázemí, také hrávala dost velkou roli i v celkovém umístění oddílů v soutěžích. Od ní se totiž odvíjí i další věci, jako zájem dětí i dospělých vůbec o to hokej hrát. A nebo i jen si jít prostě zabruslit do alespoň trochu příjemného prostředí.

A koneckonců, není to jen o bruslení. „Bylím na Míru a tam je tak rozbité parkoviště, že už jsem tam třikrát píchnul pneumatiku,“ poznamenal k ocelových drátům trčícím z parkovací plochy Robert Dunka a spolu se synem ocházejí na led. „Led by mohl být lepší,“ komentuje situaci další bruslař, „ale co, za chvíli nám zamrzne rybník za domem, tak budeme chodit tam,“ dodává.

Pro turisty už se toho tady udělalo dost, zaznívá od vchodu do budovy od dalšího člověka. A není to jediný názor tohoto typu. Nejeden Krumlovák to cítí podobně a velmi často s dodatkem, že teď už by se, když je po volbách, mohlo pro místní konečně už začít něco dělat.

A není to jen záležitost zimního stadionu. Podle odpovědí lidí chybí ve městě zapsaném na prestižní seznam UNESCO, ve městě kde stojí unikátní hrad a zámek a unikátní otáčivé hlediště, stále i lepší venkovní plovárna, za kterou musí někteří jezdit buď do Českých Budějovic nebo do Hluboké nad Vltavou.

Tento jasný vzkaz je určen radnici a nové politické reprezentaci města. Ta se zatím, byť jsou to dva týdny po komunálních volbách, nedohodla na vládnoucí koalici, a tak mnozí s napětím očekávají, co bude dál. Před čtyřmi lety slíbili politici v komunálních volbách nápravu všemu zmiňovanému.

Výsledek? Poslední zastupitelstvo odsouhlasilo alespoň pomocnou ruku při pořízení montovaných buněk. „Ty by měly sloužit nejen nám, ale i jako zázemí bruslící veřejnosti, tedy lidem, kteří jsou právě na ledě,“ uvedl v sobotu předseda hokejového klubu Slavoj Oldřich Svoboda.

Sliby by se měly plnit. Tak, jak se v těchto posledních volbách naučili lidé křížkovat jiné osobnosti, než ty na čelních místech kandidátek, tak mnozí říkají, že se naučí i hlídat si sliby politiků.

Kdo se vlastně v nynějších volbách zajímalo o zmiňovaná témata?

- Jasný vzkaz má ve svém předvolebním materiále ČSSD, která praví, že chce: Vyřešit financování dostavby zimního stadionu.

- Sportovci pro Krumlov mají hned jako první bod svého programu: Dostavba zimního stadionu, zejména šaten a technického zázemí. Budeme nápomocni výstavbě ubytovacích kapacit, jejichž provozování přispěje na činnost oddílu, slibují Sportovci.

- KDU-ČSL má, podobně, jako v minulém volebním období větu, že chce: urychlené dořešení nevyhovujících podmínek na zimním stadionu.

- Sdružení nezávislých – Město pro všechny slibuje rozšířit využití sportovního areálu na Chvalšinské pro občany města.

- ODS říká: Zahájíme rekonstrukci zimního stadionu.

- Nezávislí a Zelení chtějí podle svých předvolebních materiálů zajistit podporu vícero hokejových klubů na území města a také zachování možnosti veřejného bruslení na zimním stadionu.

Jak strany těmto slibům dostojí, ukáží příští roky.