Při postupném zpracování fotografického díla Josefa a Františka Seidlových byl objeven i svitek kinofilmu se snímky velikonočních koledníků v Soukenické a Široké ulici v Českém Krumlově.

„Tradiční velikonoční zvyk dětí s řehtačkami a klepačkami v jeho původní podobě ve městě téměř zanikl,“ okomentoval Miroslav Reitinger, z Českokrumlovského rozvojového fondu, pod nějž Muzeum Foto Atelier Seidel spadá.

„Děti, které od zeleného čtvrtka do bílé soboty oznamují ráno, v poledne i večer místo zvonů, že je čas k modlení, potkáte dnes spíš na vesnicích,“ dodal ředitel s tím, že na dobovém snímku jsou zachyceny i trakařové řehtačky, které silou svého zvuku patřily k vrcholům této dětské techniky a každý pamětník nad nimi dnes zaplesá.

„Například v Srníně má tato tradice nepřetržitou historii sahající až několik generací zpátky. Zaslouženou odměnu si po třech dnech plnění své úlohy koledníci spravedlivě rozdělili mezi sebe bez rozdílu věku, jen podle toho jakou měl kdo docházku,“ doplnil Miroslav Reitinger.

Dodnes vzpomíná na výslužky v srnínských pekárnách v podobě teplých, čerstvých velikonočních mazanců a beránků stejně jako na pytlíky plných malovaných vajec, které se v ostatních svátečních dnech hodí k velikonočním hrám, jako je kutálení vajíček po hrabištích.