Celou koalici radních v Českém Krumlově před necelými třemi roky výrazně narušily dva odchody politiků. Lídr volební kandidátky Krumlov potřebuje změnu Milan Marko rezignoval na jaře 2007 jak na post radního, tak na mandát zastupitele.

Glosu Zdeňka Zajíčka Chyba nebo poctivost si přečtěte ZDE!

Jedna z tehdejších dvou místostarostek, Dana Kuchtová, tou dobou přijala nabídku ve dlouho sestavované vládě na post ministryně školství.


Namále s odchodem měl i radní Jan Vondrouš, který dostal od Dany Kuchtové nabídku k tomu, aby posílil její pracovní tým. Tuto možnost ale odmítl. Tehdy Českokrumlovskému deníku Jan Vondrouš řekl: „Připadá mi to serióznější, už vloni na podzim při volbách jsem něco slíbil občanům.“

Tím jasně naznačil, že odchod čerstvě zvoleného politika na jiný, vyšší post, nebo z politického života vůbec, se také dá brát jako nesplnění předvolebních slibů.

Jak oba dva hlavní aktéři odchodů vnímají své kroky dnes?

Dana Kuchtová

Proč jste odešla z postu místostarostky do vysoké politiky?
Myslím, že odchod byl správný. Jsem proti tomu, aby se kumulovaly funkce. Není možné, aby někdo dělal funkci místostarosty a ministra zároveň, to je příliš velká odpovědnost. Odstoupení bylo plánované, s koalicí jsme se dohodli na mé náhradě, vše proběhlo bez jakéhokoliv nátlaku.

Nebylo lepší zůstat v Českém Krumlově?
Samozřejmě, že po zkušenostech ve vysoké politice musím říci, že kdybych dnes dostala stejnou nabídku ministryně, tak bych se možná rozhodla i jinak. To ale nikdo předem neví a za tyto zkušenosti jsem vděčná.

Ale… je mi především líto, že dnes nemohu v Krumlově žít ani pracovat, že mne práce v Praze vlastně odsunula z města pryč, kde už jsem pracovně zůstala. Do Českého Krumlova se vracíme alespoň o víkendech a na jednání zastupitelstva.

Milan Marko

Proč jste rezignoval na funkci radního?
Z rady poté, co přes mé ostré protesty schválila nezákonnou výjimku ze stavební uzávěry. Ze zastupitelstva poté, co jsem zjistil, že většina těch zastupitelů, které jsem považoval za své nejbližší spojence, mými spojenci ve skutečnosti nejsou a se čtyřmi či pěti hlasy z 23 lze pouze (někdy i úspěšně) bránit hloupostem a nepravostem, ale nelze nic aktivně prosadit.

A z komisí poté, co míra (mírně řečeno) nekoncepčnosti v práci rady a zastupitelstva daleko překročila hranici, kterou jsem mohl tolerovat. Šel jsem do voleb s cílem práci města zásadně změnit a amatérský chaos nahradit profesionálním systémem.

Postupně, hlavně z neochoty nastolit jasně strukturované strategické řízení, jsem zjišťoval, že na takové změně některé strany nemají zájem a ostatní strany k ní nemají schopnosti, odvahu nebo vnitřní sílu. Mé další působení by tak bylo zbytečné.

Nebyla to chyba?
Chyba byla, že jsem se nechal přesvědčit ke vstupu do koalice s ODS. S tou českokrumlovskou podle mne ve prospěch města rozumně spolupracovat nelze. Jestliže jí ovšem po čtyřletém starostování JUDr. Mikeše dali českokrumlovští voliči rekordní procento hlasů, pak dnes mají takové vedení, jaké si zaslouží.

Pokud bych byl zůstal, nezměnilo by se k lepšímu vůbec nic, pouze někteří voliči by mohli získat mylný dojem, že když v zastupitelstvu jako člen koalice jsem, tak to lépe asi opravdu nejde. Nebylo chybou, ale naopak politicky poctivé otevřeně přiznat, že ze záměrů, s nimiž jsem šel do voleb, se za dané konstelace sil nemůže naplnit vůbec nic.