Jarní úklid už má za sebou Větřní. Obec nechala vypucovat ulice, stoprocentní práci ale nemohla odvést. V cestě stála auta, která úklid blokovala. „Osmačtyřicet hodin před vypuknutím prací jsme instalovali značky s informací, že se bude úklid provádět. Někteří lidé to bohužel nerespektovali. Nechali svá vozidla na ulicích,“ posteskl si větřínský starosta Antonín Krák. Jinak se ale úklid dle jeho slov povedl. V obci funguje od minulého roku sběrný dvůr, takže klasický svoz velkoobjemového odpadu se zde nekonal. „Je to výhoda, protože do sběrného dvora občané nosí svůj odpad po celý rok. Funguje to výborně,“ řekl Krák.

Stejnou zkušenost mají i v Horní Plané. „Ani my nemusíme dělat jarní a podzimní sběrové svozy. Lidé navštěvují sběrný dvůr průběžně. Naučili se odpad vozit alespoň ke kontejneru. Nemají potřebu to vyhazovat někam do lesa,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.
Díky tomu se ve městě a v jeho okolí podařilo takřka úplně eliminovat černé skládky. „Jestli ještě někde něco nacházíme, tak se jedná víceméně o staré záležitosti,“ dodal Hůlka.

V Kaplici se snaží jarní, ale i podzimní úklid usnadnit obyvatelům osad spadajících pod město tím, že k jejich domům vždy přistaví velkoobjemové kontejnery na veškerý odpad kromě toho nebezpečného. „Lidem tím kompenzujeme obtížnější dostupnost sběrného dvora, který je přímo v Kaplici,“ vysvětlil Lukáš Bodnár, vedoucí městského odboru životního prostředí. Doplnil, že tyto kontejnery se odpadem vždy zaplní velmi rychle.
I přesto, že se Kapličtí snaží místním lidem nabídnout dostatek příležitostí, jak se legálně zbavit již nepotřebných věcí, i nadále je na území města třeba bojovat s takzvanými černými skládkami. „Těch se nyní po zimě opět objevilo víc než dost. Jsou na mnoha místech Kaplice – od prostranství u lesů na okraji města až po osady spadající pod Kaplici,“ doplnil Lukáš Bodnár.

Až do doby, než bude ve Velešíně stát nový sběrný dvůr, což by mělo být snad už na konci léta, organizuje vedení města dvakrát ročně takzvané svozové dny. Při nich se mohou občané bezplatně zbavit téměř všech druhů odpadu. „Pokaždé se naplní kolem osmi nákladních aut,“ upřesnil místostarosta města Jiří Růžička. Doplnil, že tato pomoc občanům stojí městskou kasu ročně přibližně 300 tisíc korun.
Další peníze je třeba i ve Velešíně vydávat na likvidaci černých skládek. „Se zavedením svozových dnů jich sice výrazně ubylo, nicméně nacházíme je stále, a to především na soukromých pozemcích,“ doplnil Jiří Růžička s tím, že jejich původci podle dosavadních zjištění většinou nejsou samotní obyvatelé města, ale lidé, kteří například Velešínem jen projíždějí.

V Českém Krumlově už se uklízí několik týdnů. Rozplánované termíny jarního úklidu počítají ještě s tímto a nadcházejícím týdnem. Podle všeho by měly zbývat k uklizení ještě část Horní Brány, Nové Spolí, Nové Dobrkovice, Slupenec, prostory kolem bývalých kasáren, Vyšný, Důlní a takzvaný Vodotrysk.
Vloni bylo při jarním úklidu smeteno a odstraněno z ulic a chodníků Českého Krumlova 184 tuny materiálu, rok před tím 65 tun. V rozpočtu města je na celoroční úklid, včetně zimní údržby, nákupu posypového materiálu a provozu dispečinku pro zimní pohotovost vyhrazeno 9,4 milionu korun. Jen samotný nákup potřebného materiálu, včetně posypu, vyjde na 2,4 milionu.