Mít si kde zahrát a mít své písničky na nějakém oficiálním CD nosiči, to byl a je sen mnoha mladých kapel. Takovou možnost opět nabízí českokrumlovské Centrum pro pomoc dětem a mládeži.

„Právě připravujeme k vydání nejlepší vystoupení kapel a nejpovedenější sklady z předchozích tří ročníků festivalu mladých amatérských kapel Cihelna, vystupovat!,“ uvedl včera ředitel Centra Vlastimil Kopeček.

„Je znát, že kapely hrají lépe, ale i kvalita záznamu a mixu je daleko lepší oproti první podobné kompilaci, kterou jsme vydávali pod názvem Best of Bouda.“

Křest je naplánovaný na letošní 12. a 13. června u příležitosti dalšího ročníku Cihelny. Nahrávky obstarají například kapely Pivní bedýnky, Barevný nátěr, De Facto Feat, Sand–Witch, Sichrhajs a další. „Je to velice příjemné překvapení,“ zareagoval na tuto informaci zpěvák kapely Sichrhas Jan Truhlář.

Kapela se sice mezi tím, než k vydání desky došlo, rozpadla, ale záznam pro ni bude alespoň příjemnou vzpomínkou.

Na vydání cédéčka získalo Centrum grant od města Český Krumlov ve výši 16 tisíc korun. A zhruba tak vysoké budou náklady na jeho vylisování. Nosič bude distribuován bezplatně.

Nahrávací studio

Dalším počinem tohoto jara by mělo být už definitivní zprovoznění nahrávacího studia pro mládežníky, na které získalo Centrum pro pomoc dětem a mládeži peníze z Evropské unie.

Doposud nemělo vlastní prostory a to by se snad už mohlo změnit. „Pokud se nahrávalo, pak v klubu Bouda. To znamenalo například o jarních prázdninách nepořádat žádné akce, Boudu vystěhovat, nastěhovat studio, zapojit a nahrát kapelu,“ popisuje Kopeček s tím, že většinou z těchto důvodů studio pouze pořizovalo záznamy jen z některých koncertů. Nyní se pro ně ale budují odpovídající prostory ve Zlaté Koruně. „Kapely volají, kdy už to bude, ale doposud jsme byli limitováni právě prostorami. To už se snad změní.“

Peníze

O peníze jde vždy až v první řadě a ani Centrum nemá v tomto ohledu na růžích ustláno. Přesto jeho pracovníci dokáží takřka nemožné. K částce 1,2 milionu, kterou dostávají ročně od Českého Krumlova dokážou získat dalších 1,4 milionu korun na dalších dotacích. „Zatím víme, že jsme letos získali od ministerstva školství zhruba 400 tisíc, od Jihočeského kraje 220 tisíc, od ministerstva práce a sociálních věcí například na projekty Viktorie, Streetwork a Bouda 633 tisíc nebo od Úřadu vlády 188 tisíc korun,“ vyjmenoval včera ředitel Vlastimil Kopeček.