V rámci Týdne knihoven se do domu mohli v pátek podívat a se vším se obeznámit nejenom vyšebrodští čtenáři. Český soběstačný dům je vzorem komfortního bydlení, ke kterému nevedou žádné inženýrské sítě. Autorem projektu je Pavel Podruh, který návštěvníky domem ochotně provedl.

„Projekt, kterému mnozí nevěřili, se stal skutečností a již druhým rokem soběstačné funguje,“ řekla knihovnice Tereza Myslíková. „Šálek mátového čaje uvařeného z vody z vrtu, elektřinou ze sluneční energie a z vypěstované máty byl příjemným důkazem.“

Do Českého soběstačného domu se podívali ti, kdo chtěli vidět, jak se dá žít bez inženýrských sítí.Do Českého soběstačného domu se podívali ti, kdo chtěli vidět, jak se dá žít bez inženýrských sítí.Zdroj: Tereza MyslíkováV Kyselově je tedy dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Dům se snaží žít v symbióze s přírodou, i když je jasné, že to vždy může jít ještě lépe.