Je to rozpor, který si zaslouží vysvětlení. Komunální volby tu vyhrálo sdružení Vyšší Brod I, které do voleb vedl dosavadní starosta Milan Zálešák. Ten se také podílí na sestavení koalice. Sdružení totiž získalo sedm mandátů z patnáctičlenného zastupitelstva. Osmým do koalice je mandát KDU-ČSL, za kterou ve Vyšším Brodě uspěl Lukáš Kus. Tím by byla koalice většinová a bylo by jasno. Jenomže vítězové se rozhodli přibrat do vedení i někoho, kdo by jinak skončil de facto v opozici. Důvod?

„Dohodli jsme se, že nechceme mít jednolitou městskou radu. Je vždy lepší, když je rada názorově pestrá a také tím předejdeme případným obviněním, že jsme o tom, co a jak tady rozhodujeme, nikoho neinformovali, že rozhodujeme neprůhledně a podobně," sdělil včera Milan Zálešák.
Jinými slovy, i když vlastně nemusí, chce vítězné sdružení, aby se na rozhodování o městě podílel i ten, kdo by na to z pohledu získaných hlasů nemusel mít zas tak velký nárok. Důležitým dodatkem je i postřeh dosavadního starosty, že je dobré nenechat se ukolébat jen svými názory, ale poslechnout si i názor někoho jiného, kdo věc vidí jinak.

To by se sice dalo zařídit na pracovních, tedy neveřejných jednání zastupitelů, jako to 
v minulém volebním období několikrát udělali například 
v Českém Krumlově. Přesto je tu i možnost dát těmto hlasům například dva mandáty z pětičlenné městské rady.

Kdo to ale bude? To ukáží až následující dny.
„Alternativ je víc a žádná ještě není rozhodnuta," shrnul včera Milan Zálešák. Teoreticky se tedy čeká, jak dopadnou jednání s dalšími, tedy s KSČM, PERSPEKTIVOU 2014 nebo SNK „PRO VYŠŠÍ BROD".