Zvýšení DPH může být pro mnohé menší knihkupce likvidační. Upozornila na to včera Kamila Hudečková z českokrumlovského Knihkupectví Expedice. Podle ní přijdou pro knihy špatné časy. Už nyní jsou prodeje špatné, natož pak po zdražení.

„Na knihách je obecně rabat zhruba 30 procent. Z toho se musí všechno poplatit. Jestli z toho ještě něco ukrojí DPH, bude to těžké,“ řekla Hudečková. „Mám hodně známých, co si knihy kupovali. Nyní kolem našeho knihkupectví chodí, zamávají mi a razí do knihovny.“

Na vyšší DPH doplatí podle Hudečkové hlavně kvalitní literatura. „Vydává se sice hodně, ale pouze v malých nákladech. Myslím, že se takové knihy, na které je potřeba více peněz, neudrží. Přežijí klasické bestsellery. Je tedy možné, že dopadneme tak, že tu budeme mít jenom brakovou literaturu, když to tak nazvu,“ zmínila Hudečková.

Běžné romány se pohybují od 250 do 300 korun. Běžně se jedná o brožovanou sazbu, která toho příliš nevydrží. Není divu, že už nyní se zdá mnoha lidem cena až moc vysoká.

„Lidé kupují hlavně to, co musí, takže učebnice a tak dále. Také je zájem o regionální literaturu. Úplně se přestaly prodávat třeba veliké obrázkové encyklopedie, knihy o umění a tak dále,“ řekla Hudečková.

I v Knihkupectví Expedice je možné podepsat petici, která proti navýšení DPH u knih protestuje. Podepisují ji hlavně studenti. „Každý druhý podpis je studenta. Najdou se ale i kantoři, kteří by rádi četli, jenomže na tu knihu nemají peníze. Máme momentálně už 120 podpisů,“ řekla Kamila Hudečková.
Knihkupectví jsou nyní na trní, jak celá situace dopadne. Naděje ale umírá poslední. „Stále doufáme, že se to ještě změní. Sice bychom tomu moc nevěřili, ale jak se ta reforma neustále zpochybňuje, tak ta naděje skutečně je,“ konstatovala Kamila Hudečková.