Zájemců se tu ujal Julius Janáček, provozní zámku, který jim tuto dnes již technickou památku, díky které teče voda na zámek, dopodrobna představil. „Základem je pístové čerpadlo, které je tu od roku 1932. Funguje to tak, že se zvednou stavidla, pak sem přiteče voda na turbínu, která roztáčí ozubená kola. Přes kola se pohybuje zpřevodované pístové čerpadlo, sacími ventily se vyrovnají tlaky a potom jde voda nahoru k zámku,“ vysvětloval Julius Janáček.

Hlubockou vodárnu nechal už před rokem 1551 založit Ondřej Ungnad ze  Suneku, který byl  v minulosti jedním z majitelů tehdejšího hradu.Zdroj: Deník/Klára SkálováDodal, že dnes jsou touto vodou zásobovány kašny, zahradníci jí zalévají rostliny v parku.
Na otázku, jestli měla vodárna někdy v minulosti také výpadek, odpovídá: „Měla, v roce 2016, když se dělal přístav. A pak také v roce 2002 po povodních, když se pracovalo na jedné z největších rekonstrukcí,“ řekl více s tím, že co šlo opravit, slouží dál. „Ale třeba materiály na utěsnění pístu jsou novodobé,“ dodal.

A jaké je starat se o památku postavenou již před rokem 1551? „Údržba je celoroční. Zkontrolovat se musí ozubená kola, dotáhnout šrouby, zjistit, jestli je čistá turbína. Pak namazat kola. Na to už ale naštěstí máme automatické mazání, což je velký pomocník, protože už nemusíme každou tu maznici obíhat,“ smál se.