Řeka na sebe nenechala dlouho čekat a za necelé tři hodiny dosáhla stavu ohrožení, neboli třetího povodňového stupně. To už Blanka Vaněčková s napětím sledovala, kam až řeka vystoupá a zda ohrozí její dům. Nebyla to však Malše, která poprvé zaplavila velký rodinný dům.

Silný déšť přeplnil rybníky na toku žďárského potoka, který nabral na síle a doslova se prohnal okolo domu a zahradou. Když by se zdálo, že se Žďárský potok uklidnil, přihlásila se ke slovu zmíněná Malše. „Přestěhovali jsme pytle s pískem na druhou stranu domu, blíže k Malši a postavili jsme zátarasy, aby řeka nepodemlela barák," popisovala ve středu situaci Blanka Vaněčková, která byla vytopena v roce 2002 na kaplickém Bělidle. Dravá řeka dosáhla svého maxima, téměř 240 centimetrů okolo 17. hodiny. Voda zaplavila sportoviště, několik zahrádek v Malškém údolí a na Bělidle, velkou část parku a také ohrožovala několik domů.

Blanka Vaněčková v současnosti se svojí  rodinou začala s úklidem. „Vynosili jsme nábytek z kuchyně a obývacího pokoje mých rodičů. Vytrhali jsme staré podlahové krytiny a s bratrancem pokládáme novou podlahu. Zvolili jsme dlažbu, kdyby někdy chtěla voda opět přitéct," řekla Blanka Vaněčková, která měla největší strach o část domu bez základů, okolo kterého protékal silný Žďárský potok. Městský úřad rodině poskytl jeden vysoušeč a navezl štěrk: „Často sem někdo z města jezdí a ptá se, co potřebujeme," ujistila paní domu.

Autor: Petr Skřivánek