Návštěvníci by během nich neměli myslet pouze na zábavu, ale dávat pozor, aby si z nich neodnášeli nepříjemné zážitky. Davy mačkajících se lidí jsou totiž především vítanou příležitostí pro zloděje.

Když uvidíte kapsáře, volejte strážníky

„Samozřejmě platí obecné zásady, jak si hlídat své věci. To platí především pro cizince, kteří si často neuvědomují, jaké nebezpečí jim hrozí,“ řekl včera velitel českokrumlovských městských policistů Jan Šítal. „Apelujeme na místní, ať nás hned volají, jakmile zaregistují kapsáře. O minulých ročnících nám volali často, a opravdu to funguje a moc nám to pomáhá. Za to jim děkujeme.“

Na pořádek a bezpečnost v centru města dohlížejí početně posílení městští policisté, vnější část města má na starosti Policie ČR. Obě policie samozřejmě úzce spolupracují. „Například nám vytipovávají auta kapsářů,“ poznamenal Jan Šítal.

Přijíždějící návštěvníci musí počítat s tím, že centrum je pro vjezd zavřené a že nebude jednoduché najít místo k parkování. „Na třech vjezdech do města jsou nainstalovány závory, u nichž stojí pořadatelé, kteří vědí, koho dovnitř mohou pustit. A v případě problémů volají naši hlídku,“ řekl Jan Šítal.

Ve městě by si pak v množství lidí návštěvníci měli hlavně hlídat své děti. „Každoročně se jich při slavnostech vždy několik ztratí. Proto je dobré děti poučit, že kdyby se jim něco takového stalo a uvidí policistu, ať jdou okamžitě za ním. Od té chvíle už nebudou sami a ztracené. Stejně tak, pokud dospělí budou hledat ztracené dítě, ať se hned obrátí na nás,“ radí velitel strážníků.

Slavnosti jsou už klidnější

Nicméně ve srovnání s minulými ročníky je situace o slavnostech ve městě čím dál tím klidnější. Sice i nyní už se opět v Českém Krumlově objevili lidé, kteří mají hodně hluboko do kapsy a pravděpodobně se budou pokoušet něco vyžebrat, ale těchto lidí i problematických bubínkářů včetně hord kapsářů podstatně ubylo. Nepochybně proto, že za těch více než 20 ročníků organizátoři, strážníci i policisté nabyli značných zkušeností a rovněž se neustále zvyšuje kvalita práce pořadatelské služby.