Festival Jeden svět každoročně přináší filmy, jejichž témata hýbou společností. Představuje příběhy ze všech koutů světa a vypráví o životech lidí, které nám někdy mohou připadat vzdálené. Díky zážitkům z kina a síle promítaných filmů je ale můžeme na chvíli okusit téměř na vlastní kůži,“ zve diváky Tereza Štěpánová, hlavní koordinátorka festivalu. „Letos festival přináší několik podstatných změn – zahalil se do nové vizuální identity, opustil koncept ročníkových témat a změnil i svůj název. Otázky, které řeší, však neztrácí na aktuálnosti.“

Zdroj: Youtube

Letošní 14. českokrumlovský ročník představí v městském divadle a kavárně Ántré sedm dokumentárních filmů a zcela nově i jeden snímek hraný. Většinu projekcí doplní debaty s odborníky nebo odbornicemi či tvůrci a tvůrkyněmi.

Festival zahájí projekce snímku Žal v Lodu. „Ten skrze příběh tří rodin poskytuje osobitý mikrovhled do izraelsko-palestinského konfliktu, jenž se v loňském roce po útoku Hamásu na Izrael stal znovu palčivě aktuálním,“ přidává podrobnosti koordinátorka. „Páteční večer bude patřit hranému filmu Hranice, který je tíživou výpovědí o situaci nespočtu uprchlíků na polsko-běloruské hranici. Režisérce Agnieszce Holland přinesl speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Benátkách a zároveň ostrou vlnu kritiky ze strany polské vlády.“

Sobotní film Neviditelný národ, představující tchaj-wanskou prezidentku Cchaj Jing-wen a boj její i jejího národa za nezávislost země na Číně, doplní debata s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milošem Vystrčilem.

Závěrečným snímkem festivalu pak bude Jiříkovo vidění, dokument, který natočila umělkyně Marta Kovářová o svém otci, materiálovém fyzikovi Jiřím Svobodovi. Jeho jednoduchý plán na záchranu světa skrze zavedení jednotné uhlíkové daně přiblíží nejen film, ale také následná debata s režisérkou i protagonistou.

Z Frymburka budou přírodní léčebné lázně. Léčit se tam bude rašelinou z ložiska Blatná. Ilustrační foto.
Lázně Třeboň budou mít konkurenci. Ve Frymburku u Lipna se bude léčit rašelinou

Vedle filmového programu festival nabídne i doprovodné akce: přednášku novináře Ondřeje Soukupa o aktuálním dění na Ukrajině a v Rusku nebo závěrečný večírek v Ántré. Nedílnou součástí festivalu jsou také dopolední programy pro školy, sestávají z projekcí dokumentárních filmů a následných debat o nich, kde mají mladí diváci možnost reflektovat filmový zážitek i vyjádřit svůj názor na dané téma. Ty budou probíhat na čtyřech různých promítacích místech od 18. do 22. března.