Podle sdělení krumlovské radnice jsou hlavním důvodem neutuchající dotazy firem, které v tuto chvíli zpracovávají své nabídky a potřebují se ještě lépe zorientovat jak v projektu, tak v reálné situaci klášterního areálu. „Chceme vyhovět všem a tak jsme raději odložili uzávěrku výběrového řízení na pátého března," konstatoval starosta Dalibor Carda.

Pokud by se tedy podařilo během března vybrat vítěze a nikdo ze zúčastněných se proti tomu neodvolá, pak by se snad mohlo během dubna začít na opravách dělat. A je na čase, protože i tak by zbývalo městu patnáct či sedmnáct měsíců na opravy budov čítajících rozlohu zhruba čtvrtiny starého města. Jak už Deník informoval (Čk Deník 5.listopadu 2013), dokončení prací na obnově klášterů mělo být původně hotovo do června roku 2015.

Český Krumlov ovšem dostal dva měsíce k dobru. Předávání dotační agendy z Ministerstva kultury na Ministerstvo pro místní rozvoj se totiž na podzim protáhlo a tak  přislíbilo Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužení termínu o stejný čas, tedy do srpna 2015. Komisi pro otevírání obálek a hodnocení nabídek 
v pondělí krumlovští radní schválili, zbývá tedy jen čekat.

Jedním z partnerů města v projektu takzvaných obsahových činností, tedy toho, co se bude v areálu dít poté, až bude opraven, je i občanské sdružení Hofmusici. Milovníkům umění jsou známí především díky Baroknímu festivalu 
a barokním operám, které po různých evropských archivech vyhledává a uvádí pro veřejnost jedna z hlavních osobností sdružení, muzikolog Ondřej Macek. Hofmusici by v části nově zrestaurovaného areálu rádi spustili něco jako barokní školu, přesněji řečeno Centrum barokních umění. „Centrum bude určeno výuce interpretace barokní hudby a barokního divadla, přesněji řečeno kurzům vedeným lektory v návaznosti na naši badatelskou činnost," naznačil hrubý obrys Jiří Kiprý za sdružení.

Vedle tohoto sdružení jsou partnery města i škola svaté Anežky České nebo krumlovské Městské divadlo. Následná náplň areálu je totiž v dotačních podmínkách stejně důležitá, jako oprava budov. Jak už při podpisu smlouvy o dotaci řekl před čtyřmi lety bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch, Evropská unie, z níž tři sta milionů dotačních korun na revitalizaci areálu pochází, stojí kromě oprav hlavně o to, aby památky ožily a dále fungovaly pro širokou veřejnost.

Z oněch 325 milionů korun určených na znovuzrození klášterů už se zatím ukrojilo zhruba dvacet milionů. Kolik z této částky přijde na vrub městského rozpočtu Českého Krumlova a kolik z toho budou takzvané uznatelné náklady, tedy kolik zaplatí dotace, to zatím není ještě úplně jisté. Jisté ale je, že areál chátrá dál, místy se stává terčem zlodějů měděných okapů, místy se tu začínají objevovat černé skládky.

A nemilosrdným faktem také je, že skutečným hmatatelným důsledkem posledních čtyř let v této souvislosti je kancelář plná šanonů a papírů, tedy z valné části korespondence mezi městem, ministerstvy, firmami a dalšími úřady a institucemi. 

Jen realizační tým se od začátku projektu sešel na padesáti šesti jednáních. Poskytovateli dotace už bylo předloženo sedm monitorovacích zpráv o projektu. Od začátku prací na projektu bylo na Ministerstvo kultury městem předloženo již 54 oznámení příjemce o změně projektu.