VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání o otáčivém hledišti krumlovští politici odložili

Český Krumlov -Nad Českým Krumlovem visí otazník, jestli bude kvůli otáčivému hledištijeho územní plán vůbec platný.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Otáčivé hlediště láká diváky. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Bude možné někdy v budoucnu přemístit českokrumlovské otáčivé hlediště ze zámecké zahrady do bývalého zámeckého zahradnictví, nebo ne – to je otázka, na kterou musí co nejdříve odpovědět krumlovští politici.

Vedení města totiž připravuje změnu svého územního plánu a jedním z bodů je právě točna. Bývalé zahradnictví za zámeckým parkem bylo původně územním plánem určeno jako smíšená krajinná zóna. Nový plán do ní vkládá možnost umístit sem přírodní divadlo případně divadla s otáčivým hledištěm.
A v tomto bodě padla při jednání zastupitelů kosa na kámen. Na jedné straně totiž Výbor UNESCO žádá republiku, aby do února roku 2013 předložila nějaký koncept řešení točny v následujících letech, na straně druhé politici váhají, zdali souhlasem s novým územním plánem neřeknou i něco jiného.

Výstižně problém shrnul zastupitel Robin Schinko (ODS): „Schválením této změny dáváme najevo, že už si nepřejeme pokračování otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Posunujeme pohled města určitým směrem – směrem za plot zámecké zahrady. Chceme otáčivé hlediště ponechat v zámecké zahradě, nebo ne? Na tuto otázku jsme si ještě neodpověděli a už hlasujeme pro jeho umístění jinam.“
Celá věc s územním plánem má ale ještě další háček. V roce 2006 na základě soudně znaleckého posudku mělo Ministerstvo kultury přezkoumat stav věci a v únoru a březnu téhož roku rozhodlo, že otáčivé hlediště do prostoru bývalého zahradnictví nesmí být umístěno.


Současné vedení Českého Krumlova se hájí tím, že v souvislosti s přípravou nového územního plánu města vyslovilo ministerstvo s možností umístění točny v tomtéž prostoru souhlas.
Podle některých právních rozborů by ovšem měli být ministerští úředníci vázáni svým původním rozhodnutím a případný souhlas by v tom případě byl právně neplatný. Neplatný by tak mohl být i nový územní plán. Na základě návrhu některých zastupitelů bylo hlasování o novém územním plánu odloženo na blíže neurčený termín.

Podle názoru městského právníka jsou obavy zbytečné a zastupitelé souhlasem neudělají nic protizákonného. Navíc je ve hře i UNESCO. Místostarostka Jitka Zikmundová považuje změnu územního plánu pouze jako možnost vytvořit rezervní prostor pro točnu přesně v souladu s požadavky Výboru UNESCO. „Postavit to nyní tak, že tímto rozhodnutím už stěhujeme otáčivé hlediště, je příliš silným tvrzením,“ dodala Zikmundová.

S tím souhlasí i starosta Dalibor Carda: „Lokalita za zámeckou zahradou podle mne nepřipadá pro umístění otáčivého hlediště do úvahy, ale zavázali jsme se, že nalezneme náhradní řešení.“
Pokud by se tak nestalo, mohl by být Krumlov údajně zařazen na Seznam ohrožených památek UNESCO.

Autor: Zdeněk Zajíček

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poprašek by mohl přijít i do nížin

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Monínec - Areál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek v 18 hodin.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Prachatice - Prachatičtí kriminalisté pátrají po pohřešovaném osmašedesátiletém seniorovi.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT