Prodloužení a rozšíření sezony, to je lék, od kterého si slibuje mnoho dobrého prakticky každý, kdo je na Českokrumlovsku pracovně zaměřený k turistickému ruchu.

Své by k tomu měl přinést i právě připravovaný nový turistický hraniční přechod Rading – Radvanov u Vyššího Brodu a jeho napojení na turistické stezky tamního regionu. V čem je vlastně tak výjimečný a může do budoucna přitáhnout takovou pozornost, aby byl hojněji navštěvován?

„Asi sto padesát metrů od chystaného hraničního přechodu najdete nejjižnější bod České republiky a zbytky takzvaných Švédských šancí,“ říká Vladimír Rakouš z Českého klubu turistů Start Český Krumlov.

„Turisté z Rakouska by zase často velmi rádi putovali do Vyššího Brodu tak, aniž by museli šlapat po silnici z oficiálního přechodu vedle projíždějících kamionů,“ dodal.

V těchto místech kdysi vedla slavná Solná stezka, která ze zdejšího regionu vytvořila jedno z nejdůležitějších míst království.

Podstatná část financování stezky, které dosáhne takřka k pěti milionům korun, bude sice pokryta grantem, ale stavbu musí nejprve zafinancovat město Vyšší Brod. O další finance na stavbu se rozdělí Jihočeský kraj a rakouský Bad Leonfelden.

„My vlastně plníme mezivládní dohodu uzavřenou mezi Českou republikou a Rakouskem podepsanou devátého prosince 2005,“ okomentoval starosta města Milan Zálešák.

Dohoda svého času přesně stanovila počet turistických hraničních přechodů po celé délce hranic. Prakticky všechny už jsou uvedeny do provozu, radvanovský je v tuto chvíli tím posledním.

„Zpoždění vzniklo průtahy ve vypořádání majetkových poměrů,“ doplnil starosta Zálešák s tím, že stavba by měla začít v dubnu a skončit do konce letošního roku.