Na pomoc vyjíždějí českým strážcům zákona jejich rakouští kolegové. Společně komunikují přes tlumočníka v česko–rakouském policejním centru v Mikulově, jednotlivé kroky konzultují s kolegy v operačních střediscích. Díky týmové spolupráci se lupiče nakonec podaří zadržet.
Přesně takový byl scénář jednoho z praktických modelových cvičení, která byla součástí projektu Zvýšení bezpečnosti v příhraničním regionu jižní Čechy – Horní Rakousy, v jehož rámci policisté z obou stran hranice od ledna domlouvali společný postup proti trestné činnosti.
„Bylo zajímavé sledovat překvapení ve tvářích Rakušanů, jejichž vesnicí projíždělo české policejní auto se zapnutým majákem,“ vzpomněl na jedno z praktických cvičení Pavel Bártík ze služby jihočeské pořádkové policie.
Ač šlo pouze o nácvik, vše muselo být jako ve skutečnosti – kvílející sirény i plné nasazení strážců zákona. „Nechtěli jsme ale ohrožovat bezpečnost zasahujících policistů ani veřejnost, a tak jsme při pronásledování například striktně dodržovali nejvyšší povolenou rychlost,“ uvedl Pavel Bártík.
Společné poznávání
Praktickému testování efektivnosti spolupráce policejních sborů ze dvou sousedních zemí předcházela ještě teoretická příprava. „Policisté z obvodních oddělení na obou stranách hranice se zúčastnili společných seminářů, kde se nejen vzájemně poznali, ale také se seznámili s právními předpisy, týkajícími se právě například přes〜hraničního pronásledování pachatelů,“ popsal náplň projektu ředitel jihočeské policie Radomír Heřman. Doplnil, že v rámci projektu, který nyní končí, vznikla také informační brožura. Z ní mohou čeští i rakouští policisté vyčíst všechny základní pokyny týkající se vzájemné spolupráce. „Na vydání brožury, stejně jako realizaci celého projektu, přispěla z Evropského fondu pro regionální rozvoj Evropská unie,“ podotkl Radomír Heřman.
Jak připomněl ředitel bezpečnosti Horních Rakous Alois Lissl, úzká spolupráce jihočeských a hornorakouských policistů funguje už více než deset let. „Nového významu tato kooperace nabyla po otevření společné hranice, kdy jsme naše občany museli ujistit, že tento krok pro ně neznamená žádné nebezpečí,“ dodal hornorakouský zemský policejní velitel Franz Gegenleitner. Ke společnému nácviku přeshraničního pronásledování pachatelů policisty z jižních Čech i Horních Rakous dal podnět především rostoucí počet případů, kdy hlavně zloději „úřadovali“ na jedné straně hranice a poté i se svou kořistí prchali do sousedního státu.
„Nejznámějším loňským případem tohoto druhu byla krádež dvou luxusních terénních vozidel v rakouském Salzburgu. Zloději s nimi odjeli až na Kaplicko, kde je policisté zadrželi,“ připomněl zástupce vedoucího českokrumlovského územního odboru Policie ČR Marian Bančat.
Krádeží aut je méně
Se zmíněným projektem však spolupráce jihočeských a hornorakouských policistů nekončí. Už teď spřádají další společné plány, jejichž cílem má být zejména snížení počtu vykradených nebo odcizených automobilů na obou stranách hranice, anebo preventivní působení na obyvatele či návštěvníky obou regionů, aby se nestávali oběťmi trestných činů.
„V rámci projektu nazvaného Prevence krádeží motorových vozidel chceme v příštím roce informovat veřejnost o možnostech zabezpečení vozidel proti vykradení či odcizení, tím pádem i zvýšení bezpečnosti a s tím související turistické atraktivity obou regionů,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Jak vyzdvihl krajský policejní ředitel Radomír Heřman, v oblasti prevence jsou jihočeští policisté úspěšní.
„V posledním roce se kriminalita na Českokrumlovsku snížila o 11 procent, počet krádeží vozidel například na Lipensku poklesl dokonce o 40 procent,“ porovnal. Neméně úspěšní jsou v tomto směru hornorakouští policisté, kde se od roku 2007 do roku 2009 počet odcizeních vozidel snížil o polovinu.
Další projekt s názvem Vítejte v regionu jižní Čechy – Horní Rakousko má dát vzniknout dvojjazyčné příručce, v níž budou shrnuty nejen rady, jak se nestat obětí trestného činu, ale například i informace o rozmístění policejních služeben na obou stranách hranice. „Brožura bude k dostání na policejních stanicích, v infocentrech nebo na městských a obecních úřadech,“ dodal mluvčí Jiří Matzner.
annonce
Asistent/ka prodeje klobouků Tonak a módních doplňků, 25 000 Kč
Řidič/ka autobusů, 35 000 Kč
Úklid, 18 900 Kč
Pracovník/ice elektroúdržby, 35 000 Kč
Dělník/Uklízeč veřejných prostranství, 18 900 Kč
Operátor/ka stroje CNC, ohýbání, vysekávání, znalost výkresové dokumentace, 21 375 Kč
Kuchař/ka, 23 000 Kč
Výrobní dělníci výrobku a zařízení, 19 700 Kč
Podat inzerát
cars
Peugeot 208 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované
Peugeot 308 servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované
Peugeot 308 servisní knížka, koupeno v CZ
Peugeot 308 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ
Peugeot 308 první majitel, servisní knížka, koupeno v I
Peugeot 308 koupeno v D
Peugeot 107 koupeno v CZ
Peugeot 206 koupeno v D
Prodat auto