Operátoři k zásahu okamžitě vyslali pozemní posádku RZP z Českého Krumlova. Souběžně byl aktivován i tým LZS připravený na zásah v terénu za pomoci lanového podvěsu.

Muž středního věku po pádu utrpěl středně závažné poranění dolní končetiny. Pozemní posádka zdolala vrchol Kletě sanitním vozem do dvaceti minut a poskytla pacientovi prvotní odbornou pomoc. Místo zásahu nebylo vhodné pro přistání vrtulníku, proto byl lékař a záchranář LZS k pacientovi spuštěn na lanovém podvěsu. Po podání potřebných léků a nezbytné přednemocniční neodkladné péče byl pacient transportován do českobudějovické nemocnice.

Jihočeští záchranáři se na podobné zásahy v obtížně dostupném terénu pravidelně připravují, tak aby vždy byli připraveni poskytnout odbornou pomoc všem pacientům v co nejkratším čase.

Českokrumlovští záchranáři pravidelně pořádají cvičení právě v lokalitě CHKO Blanský les a v okolí jejího nejvyššího vrcholu, hory Kleť. Ověřují dostupnosti jednotlivých turisticky velmi exponovaných tras pro zásahová vozidla ZZS JčK a procvičují orientaci výjezdových skupin v tomto prostoru včetně ověření spojení na zdravotnické operační středisko.

Letečtí záchranáři a lékaři LZS JčK jsou zase pravidelně cvičeni pro provádění záchran s využitím lanového podvěsu, výsadků z nízkého visu a evakuaci postižených osob z nepřístupného terénu. V letošním roce se jednalo o první zásah, při kterém byla tato speciální činnost využita. Od začátku letošního roku zasahovala posádka Kryštofa 13 celkem u 35 případů.

Petra Kafková, tisková mluvčí, Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje