S přáním všeho nejlepšího do dalších let přichází ilustrátorův přítel, lékař a publicista Jan Příbaň.

Po více než třicetiletém putování světem - na své pouti absolvoval výtvarné vzdělání - se opět vrátil do rodných jižních Čech a usadil se v Českém Krumlově. Za tu dobu stačil obdařit svými ilustracemi vice než sedmdesát ponejvíce dětských knih, které byly vydány po celém světě v nejrůznějších jazycích.

„Jeho tvorba je charakteristická imaginací, fantaskností, jemností, precizností práce s kresbou i barvou; prozrazuje poučení u starých německých a nizozemských mistrů,“ napsal o Čapkovi kdysi výstižně šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek.

Z předloňské vernisáže výstavy Svět fantazie Jindry Čapka v krumlovských klášterech:

Vernisáž výstavy Svět fantazie Jindry Čapka v krumlovských klášterech. | Video: Deník/Zuzana Kyselová

Hned po studiích na Výtvarné akademii Karlsruhe, pobočka Freiburg, SRN, začal spolupracovat s curyšským nakladatelstvím Bohem Press, později i s jinými nakladatelstvími. Brzy získal četná ocenění, nejdříve v zahraničí, později i u nás.

Byl to Čapkův nápad a zásluha, že byla v klášterních prostorách Českého Krumlova umístěna sbírka originálních ilustrací dětských knih významných výtvarníků z celého světa. Touto krumlovskou sbírkou se Česká Republika vedle USA a Japonska stala jedinečnou. Škoda, že někteří z nově zvolené reprezentace města si význam této sbírky neuvědomují, a dokonce její význam záměrně snižují.

Nyní Jindra Čapek dokončil ilustrování knihy Zdeňka Svěráka Čerti nejsou, která se brzy objeví na trhu. Zadání si Jindra velmi vážil. Když četl Svěrákův text pro obálku knihy, tak jen mimochodem prohlásil: „Tak hezkou češtinu jsem snad nikdy nečetl.“

Z těch významných ocenění si Jindra Čapek možná nejvíce váží ceny, kterou mu udělil jeho bývalý profesor z akademie Peter Dreher - při náhodném setkání s Čapkovo dcerou Ninou, rovněž malířkou, ji řekl: „Vašeho otce jsem vždy obdivoval.“

PPopřejme Jindrovi Čapkovi k jeho jubileu pevné zdraví a hodně energie do další práce.

Jan Příbaň, lékař a publicista

Jindra Čapek v patnácti letech, společně se svojí matkou, emigroval do Švýcarska. Vystudoval malířství a volnou grafiku na Akademii výtvarných umění v Karlsruhe a Freiburgu. V Německu žil až do 90. let minulého století, pak se přestěhoval do Prahy, aby se nakonec usadil v Českém Krumlově. Jeho ilustrace zdobí knihy vydávané po celém světě.