Nemálo lidí si myslí, že cvičení jógy je většinou jen o stojkách na hlavě či všelikém možném i nemožném proplétání a zauzlovávání rukou, nohou a těla v krkolomných pozicích. Ale není tomu tak.
Jóga? Proti bolesti a pro klid mysli
„Když přijel Svámí Mahéšvaránandou v roce 1973 do Evropy s tím, že tady bude učit jógu, zjistil, že musí lidi nejdříve naučit sedět, aby byli vůbec schopni začít s meditací a dechovými cvičeními,“ vzpomíná Hana Lauková, která od roku 1989 kurzy jógy v Českém Krumlově vede.
To bylo v době, kdy se v Evropě i v naší republice jóga uchytila z velké části jako sportovní záležitost. A mnoho lidí na něco takového nebylo zvyklých.
Ale k čemu vlastně cvičit, meditovat, zpevňovat tělo?
Kromě zdravotního a fyzického přínosu pro tělo samotné, se lidé naučí vnitřně se zklidnit, vnímat teď v tuto chvíli sebe sama, své tělo a koncentrovat se. Takto člověk naučí například zastavit nebo oddálit neustálý tok myšlenek, které nás ovládají, často i stresují, rozptylují a ruší.
Komu by toto nestačilo, pak lze využít vhodných cviků, které tělo nenásilně posílí a zcela zlikvidují například bolesti bederní páteře, nebo například ženy bezproblémově provedou klimakteriem.
Za minulého režimu byla jóga v tehdejším Československu organizovaná pod Československým svazem tělesné výchovy. O nějakém duchovním rozměru nemohlo být ani řeči. Však také slavný indický učitel jógy a duchovní mistr Svámí Mahéšvaránanda proneslo ve spojitosti se cvičením v České republice slovo bůh až na začátku roku 1990.
Jak to vlastně začalo?
„Na jaře roku 1989 se v českokrumlovském Okresním muzeu konala v rámci cyklu Naučme se zdravě žít přednáška předsedy krajské sekce jógy Československého svazu tělesné výchovy RNDr. Vlastimila Růžičky a ortopedky MUDr. Yvony Závorové na téma Jóga,“ pokračuje Hana Lauková.
„Zájemců o cvičení bylo mnoho. Organizace se ujalo Okresní kulturní středisko a pro šedesát přihlášených byly na podzim 1989 otevřeny hned dva kurzy jógy. V tělocvičně ZŠ Linecká vedl kurz pan Kotek, který dovedl dlouze zasvěceně hovořit o účincích jógových cvičení. V tělocvičně ZŠ T. G. Masaryka se střídali cvičitelé Jógy v denním životě z Českých Budějovic.“
Hana Lauková s čerstvým průkazem cvičitele jógy převzala jako cvičitelka jeden z kurzů. Postupně přibývaly další českokrumlovské cvičitelky, Vladimíra Konvalinková, Jindřiška Fousková, Hana Studená.
„Od září 1990 se stále cvičí ve Větřní, v roce 1996 začalo cvičení rodičů s malými dětmi a Cvičení pro rovná záda pro školáky. V roce 1999 začala Dana Nepivodová cvičení se školáky v dolnotřebonínské škole, několik let byl kurz jógy ve Chvalšinách, od roku 2002 probíhá cvičení v Kaplici, v Brloze se cvičí už čtvrtý rok. Cvičili jsme i se seniory v Domě s pečovatelskou službou Za soudem. Mimoto za těch dvacet let proběhlo mnoho víkendových seminářů a přednášek, kurzů vaření, inspirativních setkání i koncertů,“ shrnula Lauková s tím, že v tomto školním roce se otevírá v Českém Krumlově šest kurzů pro dospělé a kurz pro malé děti s doprovodem.
Za posledních dvacet let se přístup k věci a vůbec znalosti lidí v duchovní tématice velice změnily. „Lidé vědí, že existují čakry, že lze pracovat s energií, často mají zkušenost s meditací. Hlavně mladí lidé vědí nesrovnatelně více o duchovním rozměru bytí než věděla většina z nás starších. Dá se říct, že jsme jim trochu prošlapali cestu. Oni mají před sebou asi jiné úkoly,“ shrnuje Hana Lauková.