VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubileum: Kronikář píše o Černé v Pošumaví již 40 let

Černá v Pošumaví - Nenápadné výročí, ale o to více významné a obdivuhodné, může letos slavit Černá v Pošumaví.

18.10.2017
SDÍLEJ:

Kronikář František ZáhoraFoto: Archiv redakce

Má totiž kronikáře Františka Záhoru, který zachycuje dění v obci do tamních kronik už 40 let. A protože je historie jeho koníčkem, neobsahují obecní kroniky pouhá fakta. Díky Františku Záhorovi jsou poutavým čtením se spoustou zajímavostí a příběhů o místních obyvatelích. „Náš kronikářský archiv dnes čítá 30 knih sepsaných kronik, mnoho příloh, přes 10 000 fotografií, množství videí a zvukových nahrávek,“ říká čtyřiasedmdesátiletý František Záhora, bývalý agronom a ředitel Státního statku Frymburk, který publikuje i mimo kroniky.

Jak jste se dostal k vedení kronik? Zajímal jste se o historii už dlouho předtím?
Na jaře roku 1977 jsem požádal představitele obce Černá v Pošumaví o možnost vést obecní kroniku a k 1.6. 1977 jsem odevzdal ke kontrole zápis do kroniky za rok 1976 spolu s částečným popisem nejstarší historie obce. V zaměstnání se mi tehdy, v tzv. Komplexním hodnocení pracovníka THP, stále objevovala věta, že je potřebné se angažovat pro politiku strany v místě bydliště. Dělat kronikáře se mi tedy jevilo jako nejvhodnější ze všech různých alternativ angažovanosti. Můj otec byl v mé rodné obci dlouholetým knihovníkem, staral se o kulturu, promítal kino a zajímal se o dějiny, což jsem zřejmě zdědil a měl k tomu určitý vztah. V zaměstnání jsem též v malém rozsahu vytvářel tzv. bleskovky o plnění plánu výroby.

Co z historie Černé vás fascinuje nejvíce?
Mám rád všechno, co se týče historie naší obce. Nejvíce mě však fascinuje samotný počátek vzniku obce, osoba Hirza z Klinkerbergu, dějiny kláštera Zlatá Koruna, dále období Rožmberků a působení Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan na dvoře Viléma z Rožmberka. Rovněž historie Dolní Vltavice jako jedné z tehdejších důležitých sídel a nesporně i činnost tuhových dolů na území obce.

Dnes má díky vám zřejmě obec Černá historii zmapovanou jako málokterá jiná obec. Když jste jako kronikář začínal, jak na tom obec byla ohledně historických informací?
Snažil jsem se během let zpracovat historii obce z různých dostupných pramenů. Jako začínající kronikář jsem neměl k dispozici žádný historický materiál. To jsem postupně sháněl především v archivu v Českém Krumlově (spolu s autorskými díly historika Jiřího Zálohy). Kronikáře tehdy metodicky vedlo Okresní muzeum, důležitý byl především zápis za uplynulý rok a pak byla vypisována soutěž na historická témata jako historie JZD, historie dělnického hnutí a podobně, kterých jsem se nezúčastňoval. Teprve po roce 1990 se zázračně objevily staré německé kroniky, které pak pro většinu lipenských obcí přeložil Stanislav Jágr z Horní Plané.

Dělat kronikáře je jistě velká řehole…
Záleží na tom, jak který kronikář k této funkci přistupuje. Je možno napsat několik stránek o průběhu roku a zápis je hotov. Takto jsem postupoval v počátcích rovněž. Kroniku jsem psal ručně, redisperem a dokumentním inkoustem, dobovými obrázky doplňovala manželka. K dispozici byly však pouze fotografie, které pořídil někdo z MNV, a to jen občas. Sám jsem však sledoval denní tisk, dělal a ukládal výstřižky s tématem o obci a dále veškerý možný dostupný dobový materiál. Od roku 2002 vedení obce rozhodlo psát kroniku na počítači a tak jsem veškeré dosud napsané kroniky, včetně přeložených německých, převedl do elektronické podoby. V roce 2011 jsem založil vlastní webové stránky Kroniky a historie obce, kde stále doplňuji vše potřebné.

Přibližte nám, jak vlastně vypadá práce kronikáře.
Základem mé kronikářské práce je především zaznamenat všechny důležité události v obci během roku. Proto se snažím zúčastňovat všech důležitých akcí, pořizuji fotografický materiál, sleduji denní tisk, ukládám každou zmínku o obci, sháním plakáty, pozvánky a všechny dostupné přílohy s tématem obce. Zápis do kroniky připravuji jednak průběžně, ale většinou až po skončení roku. Navštěvuji a pořizuji rozhovory s pamětníky, setkávám se osobně i prostřednictvím elektronické pošty s mnoha zajímavými lidmi, spolupracuji s médii. Uspořádal jsem i několik výstav kronik a besed, připravuji videa a prezentace pro obec, informační středisko, letní kino, některé penziony a další, kdo o to požádají.
Během roku i nadále získávám další poznatky z dosud nepoznané historie obce a tak se mi povedlo zdokumentovat její historii v celém komplexu, od jejího vzniku až po současnost.

To vám musí zabírat spoustu času…
Ano, je to velmi náročné na čas, psaní kroniky tedy není jakási zábava. Veškeré volné chvíle trávím u počítače, přestal jsem se věnovat koníčkům. A stále mám plno práce. Přitom mě trápí jen jedna věc – Zákon o ochraně osobních údajů. Myslím si, že někdy až moc omezuje a že zápisy, ve kterých nezaznamenáte žádná data, nebudou mít pro budoucí pokolení velký význam.

Autor: Zuzana Kyselová

18.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka, sanitář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uklízeč/ka, sanitář/ka - vzdělání základní i vyšší. Pracoviště Č. Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, pracovní úvazek plný, pracovní doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup 1.9.2018. Mzda 16.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 736 634 405 p. Šestáková, plavani.@pro-sportck.cz.. Pracoviště: Pro-sport čk o.p.s., Fialková, č.p. 225, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Veronika Šestáková, +420 736 634 405.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 25 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Expedient/ka masa a uzenin, skladník/nice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Expedient/ka masa a uzenin, skladník/nice - vzdělání základní i vyšší, možno i absolvent. Pracoviště Dolní Třebonín 194. Pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní úvazek plný, pracovní doba jednosměnná (směna začíná od 3:00 do 11:30 h). Nástup ihned. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: příprava masa a uzenin, expedici dle objednávek, obsluha expediční váhy, příprava na vyskladnění. Práce s PC, dobrý zdravotní stav. Nabízíme: závodní stravování, oběd za 20,-- Kč, výhodné ceny na maso a uzeniny pro zaměstnance. Kontakt: p. Antoni, tel.: 602 416 444. Ověřeno 13.6.2018.. Pracoviště: Antoni cz s.r.o., 382 01 Dolní Třebonín. Informace: Josef Antoni, mobil+420 602 416 444.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant rozvláknění. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulant rozvláknění - vzdělání základní nebo vyučení. Pracoviště Větřní. Řidičský průkaz sk. B, jezdí se s VZV (oprávnění na VZV možno udělat). Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup ihned. Mzda od 19.000,-- - 22.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, stravenky. Kontakt: Pauknerová, tel.: 380 707 300, e-mail: tatana.pauknerova@jip.cz. Ověřeno dne 21.6.2018.. Pracoviště: Jip - papírny větřní, a.s., Papírenská, č.p. 2, 382 11 Větřní. Informace: Pauknerová, +420 731 672 778.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 105 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník - lakování dílů kamen. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lakýrník - lakování dílů kamen - vzdělání základní i vyšší, možno i absolvent. Pracoviště Č. Krumlov. Chceš se podílet na výrobě (krbových) kamen špičkové kvality? Být součástí stabilní společnosti, která má 9 poboček v 5 zemích? Hledáme pracovníky do mokré lakovny do výrobního závodu v Českém Krumlově. Uvítáme praxi v oboru. Co můžeme slíbit: po zapracování navýšíme mzdu, nadstandardní příplatek za odpolední a noční směnu, měsíční a pololetní odměny, bonus za 100% docházku 2.000 Kč měsíčně, oběd na ranní i teplá večeře na odpolední směně, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, zvýhodněný firemní telefonní paušál. Pokud Tě naše nabídka zaujala, přijď se k nám podívat, ochotně Tě po pracovišti provedeme. Autobusová zastávka Tovární točna, Český Krumlov se nachází ca.5 min. od pracoviště. Prac. poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup ihned. Mzda 105,-- Kč/h hrubého. Kontakt: volejte Po - Pá od 7:00 do 15:00 h na tel. 386 305 035, 731 622 322 p. Daniela Márová, daniela.marova@zambelli.cz, osobně na adrese: Tovární 177, Domoradice, 381 01 Český Krumlov.. Pracoviště: Zambelli - technik, spol. s r. o., Tovární, č.p. 177, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Daniela Márová, +420 386 305 035.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochutnávka z pátečního programu Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově.
44

OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže měly v pátek bohatý program

Kontrola čapích hnízd. Ilustrační foto.

EXKLUZIVNĚ: Nahlížejí do čapích hnízd. Aby spočítali nové přírůstky

AKTUALIZOVÁNO

Dvě nehody u Třeboně uzavřely hlavní tah na Budějovice

Třeboň - V pátek odpoledne před 17. hodinou se staly za Třeboní ve směru na České Budějovice dvě dopravní nehody, kdy se pokaždé střetla tři auta. Jeden z karambolů si vyžádal dvě zranění. Silnice je neprůjezdná.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Deset nadějí, ale jen tři letenky na šampionát

Vimperk – Jihočeský kraj se pečlivou a systematickou prací odborných trenérů zařadil mezi líhně lyžařských talentů. Dvojnásob to platí o Šumavě.

Snowboardisté bojují o letenky na Nový Zéland - Sára Veselková

Strakonice - Talentovaná slečna žije v Novém Dražejově (místní část Strakonic). 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT