VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jubileum: Kronikář píše o Černé v Pošumaví již 40 let

Černá v Pošumaví - Nenápadné výročí, ale o to více významné a obdivuhodné, může letos slavit Černá v Pošumaví.

18.10.2017
SDÍLEJ:

Kronikář František ZáhoraFoto: Archiv redakce

Má totiž kronikáře Františka Záhoru, který zachycuje dění v obci do tamních kronik už 40 let. A protože je historie jeho koníčkem, neobsahují obecní kroniky pouhá fakta. Díky Františku Záhorovi jsou poutavým čtením se spoustou zajímavostí a příběhů o místních obyvatelích. „Náš kronikářský archiv dnes čítá 30 knih sepsaných kronik, mnoho příloh, přes 10 000 fotografií, množství videí a zvukových nahrávek,“ říká čtyřiasedmdesátiletý František Záhora, bývalý agronom a ředitel Státního statku Frymburk, který publikuje i mimo kroniky.

Jak jste se dostal k vedení kronik? Zajímal jste se o historii už dlouho předtím?
Na jaře roku 1977 jsem požádal představitele obce Černá v Pošumaví o možnost vést obecní kroniku a k 1.6. 1977 jsem odevzdal ke kontrole zápis do kroniky za rok 1976 spolu s částečným popisem nejstarší historie obce. V zaměstnání se mi tehdy, v tzv. Komplexním hodnocení pracovníka THP, stále objevovala věta, že je potřebné se angažovat pro politiku strany v místě bydliště. Dělat kronikáře se mi tedy jevilo jako nejvhodnější ze všech různých alternativ angažovanosti. Můj otec byl v mé rodné obci dlouholetým knihovníkem, staral se o kulturu, promítal kino a zajímal se o dějiny, což jsem zřejmě zdědil a měl k tomu určitý vztah. V zaměstnání jsem též v malém rozsahu vytvářel tzv. bleskovky o plnění plánu výroby.

Co z historie Černé vás fascinuje nejvíce?
Mám rád všechno, co se týče historie naší obce. Nejvíce mě však fascinuje samotný počátek vzniku obce, osoba Hirza z Klinkerbergu, dějiny kláštera Zlatá Koruna, dále období Rožmberků a působení Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan na dvoře Viléma z Rožmberka. Rovněž historie Dolní Vltavice jako jedné z tehdejších důležitých sídel a nesporně i činnost tuhových dolů na území obce.

Dnes má díky vám zřejmě obec Černá historii zmapovanou jako málokterá jiná obec. Když jste jako kronikář začínal, jak na tom obec byla ohledně historických informací?
Snažil jsem se během let zpracovat historii obce z různých dostupných pramenů. Jako začínající kronikář jsem neměl k dispozici žádný historický materiál. To jsem postupně sháněl především v archivu v Českém Krumlově (spolu s autorskými díly historika Jiřího Zálohy). Kronikáře tehdy metodicky vedlo Okresní muzeum, důležitý byl především zápis za uplynulý rok a pak byla vypisována soutěž na historická témata jako historie JZD, historie dělnického hnutí a podobně, kterých jsem se nezúčastňoval. Teprve po roce 1990 se zázračně objevily staré německé kroniky, které pak pro většinu lipenských obcí přeložil Stanislav Jágr z Horní Plané.

Dělat kronikáře je jistě velká řehole…
Záleží na tom, jak který kronikář k této funkci přistupuje. Je možno napsat několik stránek o průběhu roku a zápis je hotov. Takto jsem postupoval v počátcích rovněž. Kroniku jsem psal ručně, redisperem a dokumentním inkoustem, dobovými obrázky doplňovala manželka. K dispozici byly však pouze fotografie, které pořídil někdo z MNV, a to jen občas. Sám jsem však sledoval denní tisk, dělal a ukládal výstřižky s tématem o obci a dále veškerý možný dostupný dobový materiál. Od roku 2002 vedení obce rozhodlo psát kroniku na počítači a tak jsem veškeré dosud napsané kroniky, včetně přeložených německých, převedl do elektronické podoby. V roce 2011 jsem založil vlastní webové stránky Kroniky a historie obce, kde stále doplňuji vše potřebné.

Přibližte nám, jak vlastně vypadá práce kronikáře.
Základem mé kronikářské práce je především zaznamenat všechny důležité události v obci během roku. Proto se snažím zúčastňovat všech důležitých akcí, pořizuji fotografický materiál, sleduji denní tisk, ukládám každou zmínku o obci, sháním plakáty, pozvánky a všechny dostupné přílohy s tématem obce. Zápis do kroniky připravuji jednak průběžně, ale většinou až po skončení roku. Navštěvuji a pořizuji rozhovory s pamětníky, setkávám se osobně i prostřednictvím elektronické pošty s mnoha zajímavými lidmi, spolupracuji s médii. Uspořádal jsem i několik výstav kronik a besed, připravuji videa a prezentace pro obec, informační středisko, letní kino, některé penziony a další, kdo o to požádají.
Během roku i nadále získávám další poznatky z dosud nepoznané historie obce a tak se mi povedlo zdokumentovat její historii v celém komplexu, od jejího vzniku až po současnost.

To vám musí zabírat spoustu času…
Ano, je to velmi náročné na čas, psaní kroniky tedy není jakási zábava. Veškeré volné chvíle trávím u počítače, přestal jsem se věnovat koníčkům. A stále mám plno práce. Přitom mě trápí jen jedna věc – Zákon o ochraně osobních údajů. Myslím si, že někdy až moc omezuje a že zápisy, ve kterých nezaznamenáte žádná data, nebudou mít pro budoucí pokolení velký význam.

Autor: Zuzana Kyselová

18.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská(12 200 Kč)

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla - vzdělání základní. Pracoviště Studánky 56, Vyšší Brod. Úklid penzionu a okolí. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, pracovní doba pružná. Mzda 12.200,-- Kč. Nástup 1.4.2018. Kontakt: volejte od 14:00 do 16:00 h na tel. 723 683 785 p. Oksana Čalaja.. Pracoviště: Desert eagle trade s.r.o., 382 73 Vyšší Brod. Informace: Oksana Čalaja, +420 723 683 785.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(12 500 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeči a pomocníci - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Mzda od 12.500,-- Kč hrubého. Náplň práce: úklid pokojů, koupelen a společných prostor v domově pro seniory. Úklid je prováděn za provozu. Požadujeme: aktivní znalost ukrajinštiny nebo ruštiny (komunikace s klienty z Ukrajiny). Kontakt: Prokopcová Jana Bc., tel.: 776 364 005 (od 13:30 hod. - 15:30 hod.), osobně: Nad Nemocnicí č.p. 153, Horní Brána, 381 01 Český Krumlov 1. Ověřeno 12.2.2018.. Pracoviště: Czech one prague s.r.o. - dům pro seniory wágnerka, Nad Nemocnicí, č.p. 153, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Jana Prokopcová, +420 776 364 005.

539490 - Třídiči odpadů Dělník třídění a svozu odpadů -(13 500 Kč)

Třídiči odpadů Dělník třídění a svozu odpadů - separační hala. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Dělník třídění a svozu odpadů - separační hala - vzdělání bez vzdělání nebo základní, i vyšší. Vhodné i pro OZP. Pracoviště Č. Krumlov. Ruční manipulační práce s popelnicemi, kontejnery, sběr, odklízení a třídění odpadu na třídící lince. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Mzda 13.500,-- Kč hrubého, mzda bude stanovena na základu praxe uchazeče - základní hrubá mzda + další složky mzdy (prémie, odměny), 5. týdnů dovolené, podnikové stravování - stravenky. Kontakt: 380 711 285 p. Drábková, drabkova@smck.cz. Ověřeno 19.2.2018.. Pracoviště: Služby města český krumlov s.r.o., 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Drábková, +420 380 711 285.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B(17 000 Kč)

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič - vzdělání základní i vyšší. Místo vhodné i pro důchodce. Pracoviště Dolní Třebonín. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná (5:00 - 14:00 h). Nástup ihned. Mzda 17.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: řidičský průkaz sk. B. Kontakt: Lenka Mašková, tel: 601 367 526, email: info@antoni.cz.. Pracoviště: Antoni cz s.r.o., 382 01 Dolní Třebonín. Informace: Lenka Mašková, +420 601 367 526.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bombarďáci v čele s kapitánem Václavem Caisem (vpravo) se chystají na rozhodující bitvu se Spartou Praha a manažer týmu Karel Klabouch (ve žlutém) věří v podporu fandů v hale budějovické Lokomotivy.

Bombarďáci vrátili bitvu se Spartou na jih Čech

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Představujeme děti z českokrumlovské MŠ Za Nádražím

Jihočeský vodárenský svaz se pustí do oprav

Táborsko - Přinejmenším 120 milionů korun hodlá letos Jihočeský vodárenský svaz vložit do investic a oprav svého vodohospodářského majetku.

Písek chce začít s modernizací lyžařského svahu na Hradišti

Písek – Písečtí by se měli letos pustit do modernizace lyžařského svahu na Hradišti. V rozpočtu je na akci připraveno 32 milionů korun.

Oblékání psů není rozmar, ale nutnost

Jižní Čechy – Někdo psí svetr uštrikuje, jiný koupí v butiku. Hlavně ženy spojují užitečné s příjemným. Oblečky z různých materiálů, rozličných barev a střihů pro kluky a holky.

Hotely plní Asiaté. Zdrží se ale jen krátce

Jižní Čechy – Najít volné místo v hotelu je jako vyhrát v loterii. Asiaté se perou o lůžka v kraji. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT