Právě v tento čas se budou moci vůbec poprvé podívat do nově zrekonstruovaných prostor bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba, který se za desítky milionů korun v uplynulých měsících proměnil ve víceúčelové kulturní centrum.

V objektu nově vznikly prostory pro pořádání výstav či hudebních produkcí, ale také obřadní místnost, zázemí pro infocentrum nebo kavárna. Právě obřadní místnost a kavárna Velešínským slouží už několik týdnů, do zbývající části opraveného komplexu se však veřejnost zatím neměla šanci podívat.

„Muzejní exponáty převážně dokumentující historii Velešína do připravených vitrín umístíme až koncem listopadu, ale pro návštěvníky objektu jsme už teď nachystali výstavu fotografií, které zachycují stav bývalého kostela před rekonstrukcí, během ní a po dokončení oprav. Je to moc zajímavá podívaná,“ pozvala Hana Růžičková, ředitelka Kulturního a informačního centra Velešín. Právě tato organizace nové kulturní centrum spravuje a od příštího roku zde bude provozovat rovněž infocentrum.

Nově zrekonstruované prostory si zájemci mohou prohlédnout v pátek od 16 do 20 hodin a v sobotu mezi 9. a 12. hodinou. „Časy ukončení prohlídek jsou ale jen orientační, objekt necháme otevřený, dokud budou lidé chodit,“ zmínila Hana Růžičková.

Doplnila, že prohlídky budou komentované, každé z nich se může zúčastnit nejvíce 15 osob. „Lidé se nemusejí dopředu nikde objednávat, při nejhorším chvíli počkají v kavárně, která bude otevřena,“ doplnila šéfka velešínské kultury. Po pátečním otevření „Jakuba“ se uskuteční vernisáž nové knihy českokrumlovské spisovatelky Heleny Braunové nazvané Pověsti a dávné příběhy města Velešína. Po oba dny otevřených dveří pak bude autorka svůj nový literární počin podepisovat zájemcům.