Zatímco v minulosti v Přední Výtoni v komunálních volbách o hlasy voličů usilovala většinou dvě uskupení, loni na podzim už byla tři a nyní se jejich počet rozrostl dokonce na čtyři.

Znovu připomínáme, že 
v celostátním kole podzimních voleb v Přední Výtoni získalo nejvíce hlasů Sdružení nezávislých kandidátů I., ale protože SNK ZA PŘÍVĚT. a POHLED. OBEC a SNK „Lipno" vytvořila koalici a požadovala ze svých řad starostu, celá kandidátka SNK I. posléze odstoupila. Proto je nyní nutné v obci volby opakovat.

Volby se budou odehrávat prakticky stejně jako na podzim, až na změnu ve volebním dni a čase. Tentokrát se totiž volí jenom v sobotu, a to od sedmi hodin ráno do dvaadvaceti hodin v noci. „Já 
a volební komise se sejdeme tady na úřadě v půl sedmé ráno a odemkneme," popsala sobotní plány Regina Houšková. „Předám jim volební lístky pro občany, kteří si je zapomenou doma nebo jim nebyly z nějakého důvodu doručeny." Volební lístky do Výtoně dodal Městský úřad Vyšší Brod, který je jako vždy pověřený řízením voleb.

Seznam voličů je zatím uložený v trezoru, kam ho zamkl zapisovatel volební komise.

„V deset večer komise uzavře volební místnost a pustí se do sčítání hlasů," řekla starostka. Jasno by komise měla mít zhruba po půl hodině, bude si ale muset počkat na potvrzení výsledků z Vyššího Brodu.

V obci s necelými dvěma stovkami voličů čekají rekordní volební účast, vše nasvědčuje tomu, že k volbám se chystá drtivá většina obyvatel. Na tom se v napjaté atmosféře, kdy do voleb zbývají pouhé hodiny, včera ve Výtoni mnozí shodli. Platí to i pro třicetiletého Libora Frnku: „Tady nás chodí volit většina a já jdu taky. V obci se mi líbí, je to tu dobré. Já jsem tu spokojený."

„Já jdu volit určitě," plánuje i devětačtyřicetiletá Ivana Hlaváčková, „a chci, aby se to tu pozvedlo. Žije tu spousta seniorů a nic se tu neděje. Škola je zavřená, lékařka sem nejezdí, autobusy jsou zrušené. Hlavně abychom měli práci, mladí odsud utekli, protože tu žádná není. Podnikání by tu mělo vzkvétat, a ne jít do útlumu."

„Vzhledem k situaci, která tady momentálně panuje, bude účast jistě vysoká," soudí i třicetiletá Jana Fröstlová. „My půjdeme rozhodně, byli jsme i minule. Já tu žiji teprve pět let, ale podle lidí, kteří tu žijí odjakživa nebo sem léta jezdí na chalupu, obec ušla obrovský kus cesty a pořád se posunuje dál a dál, tak doufáme,že to tak zůstane."

„Líbí se mi tu, teď už ano," přitakala místní rodačka, seniorka Jana Piterková, „dřív to tu bylo strašné, jedno zbořeniště. Takže to dám najevo u voleb."
Za voliči, kteří jsou nemocní nebo se špatně pohybují, dojde volební komise s urnou až domů. „Zatím o to požádali asi čtyři lidé," doplnila starostka, „ale může se stát, že někdo přímo v den voleb dostane horečku, to pak může rodinný příslušník nahlásit přímo předsedovi volební komise a on vyšle dva členy do terénu."

K novým volbám v Přední Výtoni se zaregistrovala i zhruba desítka cizinců, kteří v obci dlouhodobě žijí. „Je tu několik Holanďanů, z těch se ale zaregistrovali pouze čtyři," přiblížila Regina Houšková, „máme tu i Němce, ti se k volbám nechystají. Někteří Slováci se zaregistrovali, a nesmím zapomenout na dvě paní z Polska. Máme to tu evropsky pestré," dodala.

Jednou z cizinek je i Helena Bejdáková z Polska. „Budu volit už potřetí, dřív jsem nemohla, tak si to užívám. Moc se mi tu líbí a jsem spokojená. Obec je zvelebená, ale je vidět, že každému jde o něco jiného. Lidé jsou různí," uzavřela.