Český Krumlov – Láska na první pohled a za dva měsíce byla jeho. Tedy byl. První Kaipan 57 Jaroslava Vargy, se kterým s manželkou Vlastou dojeli z Ostravy na víkendový 10. sraz v Českém Krumlově. „Uviděl jsem ho před 14 lety na výstavě v Brně a hned se zamiloval,“ přiznal nadšenec.

Nyní už vlastní rodina Vargova tři takové krasavce, za nimiž se lidé otáčejí. „S druhým, závodním, jezdíme už deset let okruhy. Myslím, že značku Kaipan prezentuji úspěšně,“ řekl nám před jízdou do vrchu Jaroslav Varga. Má pravdu – vloni byl nejlepší v republice. Třetí auto si Vargovi pořídili letos, aby mohli společně vyrážet na výlety se synem či dcerou.

S manželkou v rámci Kaipan klubu každročně projedou a poznají kus Evropy, přičemž urazí kolem 5000 kilometrů. „V zahraničí toho lidé o kaipanech moc nevědí. Jsou to vlastně repliky Lotusu Seven a za hranicemi nás zahrnují pod Lotus,“ přibližuje svůj svět Jaroslav Varga, který nevynechal jediný jihočeský sraz a je nejvzdálenějším účastníkem. „Tři sezony jsem byl v Krumlově třetí, snad to zvládnu,“ nasedá a mává na rozloučenou jako permoník, jeho žena jako elf.

Všechny posádky se totiž na jubilejním setkání proměnily v bytosti z pohádek, takže to vypadá, že jsme se ocitli v Říši pohádek s vlkem a Karkulkou, se Šmouly, Mikulášem, Ivánkem a Nastěnkou…
Pánbůh, v civilu Martin Škoda, přezdívaný čert, také jezdí na jih Čech od vzniku kaipanské tradice. „Postavil jsem si už tři kousky,“ překvapil šikovný Pražan, který si ušil i boží hábit. „Lehl jsem si na zem, z balicího papíru udělal šablonu, pak jsem vstal, což jde blbě v mém věku, a začal jsem šít – napotřetí se to podařilo,“ svěřil se Martin Škoda, který kaipan využívá jako služební vozidlo při cestách za zákazníky.

Jediná dámská dvojice je domácí: Petra a Hanka – Beruška a Červená Karkulka. Svůj červený Kaipan 14 Petra opečovává čtyři roky. Ale v Krumlově sedí za volantem jako účastník srazu poprvé. Dříve se vždy podílela na jejich organizaci s Martinem Tvarohem, s nímž i stavěla svůj vůz. Hanka také prostředí důvěrně zná, protože na srazech obsluhovala. S Petrou jezdí třetí rok. A proč to tyto ženy dělají? „Cítím se krásně – ten vítr ve vlasech, svoboda… Lepší ´bryčku´ neznám,“ popsala Petra.

Organizátor Martin Tvaroh, jenž program každého ročníku chystá od ledna, je připraven pokračovat, pokud se bude sjíždět takto dobrá parta.