14. ročník Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS se odehrává po celý víkend na Spáleništi. Organizátorem letošního ročníku byla pověřena Jihočeská záchranná brigáda kynologů. V průběhu dvou dnů absolvují týmy Integrovaného záchranného systému noční i denní praktická nasazení v rámci simulovaného hromadného neštěstí. Jedná se o čtyři reálné situace v sutinovém a plošném vyhledání čtyř až osmi pohřešovaných osob. Práci psovodů a psů budou hodnotit odborní rozhodčí.

Kupecká osada Krumbenowe aneb veletrh pravěké a středověké kultury obsadil na celý víkend Pivovarskou zahradu v českém Krumlově. Připraven je kulturní naučně-zábavný program pro veřejnost. Připomene klíčovou historickou roli regionu jako významné křižovatky obchodních cest v pravěku a středověku. Již popáté se otevřou brány Kupecké osady Krumbenowe, aby na vpustily návštěvníky do světa živého pravěku a středověku. Tématem jubilejního ročníku je Hostina minulosti, vše se tedy bude točit kolem historických způsobů obživy a také hodování, slavností a rituálů, které se s jídlem od počátku věků pojí.

Dny evropského dědictví se konají o víkendu v Českém Krumlově. Ještě v neděli se můžete podívat do míst, která jindy neuvidíte.

Program:

KŘÍŽOVÁ HORA
Sobota až neděle 9. 9 od 13 do 18 hodin otevřeno pro veřejnost, v rámci Dnů evropského dědictví mimořádně zpřístupněn sklep pod poustevnou. Na Křížové hoře se můžete projít po novém vycházkovém okruhu.

KLÁŠTER
Komentované prohlídky na téma spojovací chodba mezi klášterním kostelem a Horním hradem. Začátky prohlídek jsou v 11, 14 a 16 hodin z Tramína. Vstup zdarma. Kapacita je omezená. Raději si prohlídku rezervujte v návštěvnickém centru kláštera.

KRUMLOVSKÝ ZÁMEK
Zámek v Českém Krumlově zpřístupní v rámci Dnů evropského dědictví ve dnech 8. a 9. 9. expozici Konírny na V. zámeckém nádvoří. Poutavá expozice zámecké konírny nabízí soubor nejluxusnějších předmětů souvisejících s dobovými dopravními prostředky převážně z 18. století - čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Konírna bude přístupná po oba dny od 10:00 do 16:00 hodin.
Výjimečně zpřístupněn i objekt Paraplíčka v zásobním zahradnictví. Altánek se zdvihacím mechanismem je evropským unikátem, který se do dnešních dní dochoval jako jediný. Jeho obnovené půdní prostory jsou již připraveny na vytvoření zahradnického muzea. Rovněž od 10 do 16 hodin. Vstup je brankou z Důlní ulice.

Pěnová párty vypukne v neděli od 13 hodin v Autokempu Jenišov. Pěnovou párty doprovodí diskotéka pro děti. Akci pořádá Městská knihovna Horní Planá a kemp Jenišov. Nezapomeňte vzít dětem s sebou náhradní oblečení. Od 12.30 hodin je z H. Plané zajištěn odvoz z autobusové zastávky a po akci zase zpět. Vstup zdarma.