Septembeer fest v Horní Plané pokračuje dnes na parkovišti u pláže s doprovodným programem pod heslem Mezinárodní slavnosti malých pivovarů. Jde o setkání jihočeských a bavorských minipivovarů s botahým kulturním a gastronomickým programem.

Dnešní program:
10:00 - 16:00 Dětský koutek - klaun malování na obličej
10:00 - 14:00 Babouci – jihočeská dechovka
14:45 - 17:00 Good Times Big Band
17:00 - 17:45 Pivní soutěže
17:45 - 19:15 Dětský pokojíček (pop folk)
19:45 - 21:15 ZZ Top revival (legenda rocku)
21:45 - 23:00 Harvester (rock)
23:30 - 00:30 Oceán (legenda popu)
01:00 – 02:00 Soul Of The Last River (melodický rock)
Moderátor: Coco Jambo

Setinová rallye klasických a sportovních vozů IX. South Bohemia Classic, největší akce svého druhu na území České republiky, odstartovala v pátek v Českých Budějovicích. Program se zčásti bude odehrávat také na Českokrumlovsku. Dnes na příklad v Kaplici, kde se od 13 do 16.30 hodin koná Grand Prix. Zázemí závodu je na náměstí. Odtud pak automobily zamíří směr Dolní Dvořiště a Dolní Vltavice.

14. ročník Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS se odehrává po celý víkedn na Spáleništi. Organizátorem letošního ročníku byla pověřena Jihočeská záchranná brigáda kynologů. V průběhu dvou dnů absolvují týmy Integrovaného záchranného systému noční i denní praktická nasazení v rámci simulovaného hromadného neštěstí. Jedná se o čtyři reálné situace v sutinovém a plošném vyhledání čtyř až osmi pohřešovaných osob. Práci psovodů a psů budou hodnotit odborní rozhodčí.

Dolnodvořišťské slavnosti pořádá dnes obec a budou spojené s oslavou sto let republiky. Hrají dechovky Budvarka, Musikkapele Mardetschlag (Rakousko) – zpěv Jiří Cinádr a Malá muzika Nauše Pepíka. O večerní zábavu pro mladší generaci se postará místní kapela Rock Band. Velký horkovzdušný balon, který zájemce zdarma vynese do cca 10 metrové výšky, umožní návštěvníkům prohlédnout si naši obec a její okolí z výšky. Dále na místě budou atrakce pro děti a ukázka nově zakoupené hasičské cisterny. Proběhne zde i vyhodnocení soutěže „O nejkrásnější okno, balkón nebo předzahrádku“ v katastru obce Dolní Dvořiště. Vstup na akci je zdarma. Začátek akce je ve 13 hodin u fotbalového hřiště.

Lipno dětem. Největší množství policistů, hasičů, zdravotnických i horských záchranářů, ale i strážců parku na jihu Čech se představí v sobotu 8. září v rámci akce Lipno dětem aneb Den s Integrovaným záchranným systémem návštěvníkům Lipna nad Vltavou. Celý program začne v 11 hodin ukázkou hašení lesního požáru. Vrcholem bude ukázka práce všech složek najednou, při simulovaném přepadení fiktivní benzinové stanice. Akce potrvá až do 16 hodin. Akce se odehraje v prostoru u Království lesa, kde budou stanoviště jednotlivých složek IZS s ukázkami jejich práce a také úkoly pro malé návštěvníky.

Kupecká osada Krumbenowe aneb veletrh pravěké a středověké kultury obsadil na celý víkend Pivovarskou zahradu v českém Krumlově. Připraven je kulturní naučně-zábavný program pro veřejnost. Připomene klíčovou historickou roli regionu jako významné křižovatky obchodních cest v pravěku a středověku. Již popáté se otevřou brány Kupecké osady Krumbenowe, aby na vpustily návštěvníky do světa živého pravěku a středověku. Tématem jubilejního ročníku je Hostina minulosti, vše se tedy bude točit kolem historických způsobů obživy a také hodování, slavností a rituálů, které se s jídlem od počátku věků pojí.

Dny evropského dědictví se konají o víkendu v Českém Krumlově. Připraven je bohatý program, v jehož rámci se dozvíte spoustu zajímavostí a podíváte se do míst, která jindy neuvidíte.
Program:

KLÁŠTERY 8.9.
Přednášky: Rožmberkové, tvůrci i ničitelé. Kláštery Velký sál, vstup volný.
10.00 Daniel Šnejd, Stavební vývoj Horního hradu v Českém Krumlově.
11.00 Radek Kocanda a Petr Chotěbor, Likvidace hradů na Malši ve středověku.

Exkurze k přednáškám:
13.00 a 15.00: Kláštery Český Krumlov, Tramín (před kostelem Božího Těla a Panny Marie) Jiří Bláha, Prohlídka krovů bývalého kláštera Minoritů
17.00: Odjezd autobusem na hrad Pořešín (sraz Klášterní dvůr) Radek Kocanda, Bourání hradu Pořešín Vstup zdarma, omezená kapacita autobusu (možný přesun vlastním vozidlem). Prohlídka areálu hradu Pořešín, včetně návštěvy hradního muzea s modelem a představením patnácti let archeologických výzkumů (je možná rezervace v Návštěvnickém centru kláštera).
KŘÍŽOVÁ HORA 8.9.
16.00 až 17.00 Komentovaná vycházka z Křížové hory včetně části bývalé Prelátské cesty. Provází Dalibor Uhlíř. Sraz před kaplí na Křížové hoře. Vstup volný.

JARMARK KLÁŠTER
10:00 – 18:00 Jarmark a řemesla na klášterním dvoře
sobota 8. 9., 10.00-18.00 hod., Klášterní dvůr, Řemeslná ulička Klášterní jarmark, otevřené řemeslné dílny i doprovodný program pro malé i velké! Získejte dovednosti hrnčíře, brašnáře, sedláře, knihaře, kováře, pekařky, valchářky, sklářky, mýdlařky či tiskařky pohlednic a vytvořte si společně s vašimi dětmi tradiční řemeslný výrobek. Klášterní řemeslníci mají pro vás k zakoupení připravené i výrobky ze svých dílen. V rámci Dnů evropského dědictví budou k vidění též ukázky řemeslné práce kameníků a přadleny na tkalcovském stavu.

REGIONÁLNÍ MUZEUM
Regionální muzeum v Českém Krumlově
Sobota 8. 9., 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 hod., V rámci Dnů evropského dědictví dne 8. září vstup do expozic zdarma. Výstavy: Osmašedesátý v Českém Krumlově a okolí; Vladimír Boudník – závěrečná tvorba z roku 1968; Od velké války k republice; stálá expozice: keramický model Českého Krumlova; Historický obraz Českokrumlovska od pravěku do konce 19. století; Barokní jezuitská lékárna. Možnosti: vstup volný

KŘÍŽOVÁ HORA
Sobota až neděle 9. 9 od 13 do 18 hodin otevřeno pro veřejnost, v rámci Dnů evropského dědictví mimořádně zpřístupněn sklep pod poustevnou.
KRUMLOVSKÝ ZÁMEK

Vašek Koubek, svérázný písničkář vystoupí od 17 hodin U Kuchařů v Krasetíně. Vašek odstartoval před deseti lety koncerty na statku U Kuchařů, byl prvním muzikantem, který se svou harmonikou rozdával radost na krasetínském dvoře.

Setkání heligonkářů vypukne od 14 hodin v kájovském Konibaru. „Vystoupí devatenáct našich a pět rakouských muzikantů,“ říká organizátor a sám muzikant Gerhard Scherhaufer z Kájova. „Přijedou heligonkáři z okolí Prahy i z Jihlavy a Dačic, Veseláci z Jindřichova Hradce a jiní.“

Babí léto - setkání muzikantů v areálu grafitového dolu od 17 hodin. Setkání muzikantských legend, vystoupí kapely JOLLY JOKER and P.B.U. (rock, heavy funky, crossover), KILL THE DANDIES (funky rytmy a zfuzzované kytary), STRÖM (psychedelic HC, jazz), THE TELEMATIX (HC), THE SMOKING HEAD and METUD SPECIAL SAUCE (alternative psychedelic).