Na zříceninu hradu Dívčí kámen. Hradní areál je i v době nouzového stavu stále otevřený. Správa hradu prosí návštěvníky o dodržování všech mimořádných opatření nařízených Ministerstvem zdravotnictví ČR, zejména rozestupy při procházení hradem, které eliminují šíření onemocnění COVID-19.

Rolbou jsou na Šumavě zatím najeté jen stopy na Zadově - Churáňově, a to na skate.
OBRAZEM: Šumava už láká běžkaře. Na Kvildě ale nejspíš přijdou o kilometry stop

Zavítat můžete k dalším četným hradním zříceninám v regionu, kam je volný přístup. To znamená na hrad Velešín nad římovskou nádrží, rovněž na hrady Louzek, Sokolčí, nebo podívat se, jak pokročila renovace hradní věže tvrze Tichá.

Otevřeno najdete ve čtvrtek i v pátek vždy od 10 hodin na Vítkově hrádku, kde se můžete i ohřát. Z rozhledny hrádku jsou za jasného počasí dobře viditelné Alpy, směrem k Lipensku Plechý, Vítkův kámen, Kleť a směrem do vnitrozemí Budějovická kotlina, Novohradské hory a Soběnovská vrchovina.

Oficiálně uzavřený skiareál Lipno zavalily rodiny s dětmi, užívaly si sníh, čistý vzduch a sluníčko.
Zavřený skiareál Lipno zavalily rodiny s dětmi

Lipenská stezka v korunách stromů je bohužel pro návštěvníky uzavřena.

Na rozhlednu se můžete vyšplhat třeba na Hradišťském vrchu. Z Kaplice přes Blansko a osadu Hradiště je to na Hradišťský vrch cca 4 km. Kvůli potížím s parkováním raději jako výchozí bod výletu využijte osadu Blansko. Parkovací plochu tam najdete u Domu chráněného bydlení. Odtud vás dovede modrá turistická značka po dvou kilometrech až k rozhledně. Přitom můžete i nově vybudované hřiště v centru obce s hracími a tělocvičnými prvky pro malé i velké výletníky.

Další rozhledna je k dispozici na návrší Slabošovka u Besednice. Jedná se o telekomunikační věž společnosti T-mobile a městysu Besednice, na níž je veřejně přístupná vyhlídková plošina. Čtyřhranná ocelová příhradová věž je pro veřejnost otevřena od roku 2002.

Prvním naočkovaným Jihočechem je emeritní primář budějovického infekčního oddělení MUDr. Václav Chmelík.
Na jihu už se očkuje, první vakcínu dostal emeritní primář Chmelík

Lanovka na Kleť jezdí denně od 9 do 16 hodin. Z vrcholu Kleti je rozhled do všech světových stran, na Šumavu, Budějovickou pánev a za vhodného počasí jsou viditelné vrcholky rakouských Alp. V nejstarší kamenné rozhledně v Čechách je umístěna stálá výstava Kulturní a přírodní význam Kleti.

A po cestě zpět z výletu si můžete obejít výstavu betlémů za okny a výlohami v horní části náměstí ve Velešíně. Betlémy jsou z rozmanitých materiálů a večer jim kouzelnou atmosféru dodává osvětlení.