Sobota 1.dubna 2023

Běhy v Dolním Dvořišti. 4. ročník běhání pro radost začne v 8 hodin. Start a cíl jsou v pergole za řekou. V 9.00 h startují dětské běhy, v 11 h hlavní závod na 14 km, v 11.05 h startuje běh starosty na 4,5 km, ve 12.30 h pak běh pivařů. Část startovného pomůže dítěti s handicapem.

Letos podpoříme Fandu Zlika z Malont, který potřebuje častěji hipoterapii. Běhy jsou součástí Jihočeského běžeckého poháru. Možná bude i ukázka vybavení sanitky a práce zdravotnických záchranářů.

Hrad Pořešín a tvrz Tichá otevírají. V sobotu 1.dubna otevírá hrad Pořešín a tvrz Tichá své brány! Otevírací doba je na obou památkách stejná, duben-květen SO+NE 10-18 hodin, červen ČT-NE 10-18, červenec-srpen PO-NE 10-18, září-říjen SO+NE 10-17. Otevřeno bude i v době všech státních svátků, na Tiché navíc 31.prosince 2023, na Pořešíně 1.ledna 2024. Vstupné Pořešín muzeum a terasa 50 Kč, hrad 50 Kč. Tichá muzeum a terasa 50 Kč, prohlídka tvrze 70 Kč. Sslevy jsou pro děti a ZTP. Kulturní program na letošní rok naleznete od 30. dubna 2023 na stránkách www.hradynamalsi.cz.

Jarní výšlap po Opatské stezce II se koná ve Vyšším Brodě. Sraz účastníků je v 9 hodin na vlakové zastávce Klášter. Odjezd je v 9.26 hodin do Loučovic. Trasa bude dlouhá 4 km. Po cestě bude soutěžní výletní focení.

Ukliďme Česko v Horní Plané. Zapojte se do jarní dobrovolnické očisty areálu parku a péče o porost v lesoparku A. Stiftera na Dobré Vodě. S sebou: hrábě, pracovní rukavice, oděv a obuv do terénu, svačinu (bude piknik!). Sraz je u poutní kaple Panny Marie Bolestné ve 14 hodin. Vstupné: 50 Kč

Princové jsou na draka, divadelní představení pro děti. Tradiční písničky v tradiční pohádce s dobrým koncem. Hraje divadlo Risuvadlo z Rosic v sále KIC v Horní Plané od 17 hodin. Vstupné dobrovolné.

Velikonoční interaktivní expozice v českokrumlovských klášterech od 10 do 18 hodin. Velikonoční výrobky, které si tu můžete zhotovit: malovaný květináč, sázení květiny, tištěná jarní pohlednice, hrátky s tiskátky, listina psaná husím brkem.

Co můžete jinak podniknout v Interaktivní expozici s historickou hernou: vyzkoušet si gotické či renesanční kostýmy, objevit kouzlo knihtisku, stát se písařem ve skriptoriu, seznámit se s léčivými účinky bylin, bádat v alchymistické laboratoři v podzemí a další.

Filmový festival Jeden svět. Ve dnech 30. března – 1. dubna proběhne v Městském divadle Český Krumlov již třináctý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V sobotu bude jedním ze čtyř promítnutých filmů investigativní thriller Kuciak: Vražda novináře, rozplétající na pozadí příběhu o vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, mašinerii korupce v nejvyšších patrech slovenské politiky. Pozvání na debatu po filmu přijal slovenský sociolog Michal Vašečka. Festival zakončí snímek Postpráce režiséra Erika Gandiniho, předestírající otázku, jak se v budoucnu změní trh práce a spolu s ním i naše společnost.

Festival každoročně netvoří pouze filmy, ale i doprovodný program. Letos to bude přednáška o umělé inteligenci, burza knih a závěrečný večírek s Jeden svět playlistem, který proběhne v sobotu večer v kavárně Ántré.

Neděle 2. dubna 2023

Na cirkus plný loutek zve Divadlo Emillion do Velešína. Představení začne v sále kina v 16 hodin. Vstupné dospělí 100 Kč, děti 80 Kč.

Na velikonoční trh zve Spolek přátel Velešína o květné neděli od 9 hodin na Kantůrkovec. K mání budou velikonoční dekorace, pečivo z pece, sladké i slané dobroty, k vidění tradiční velikonoční dovednosti a komentovaná prohlídka expozic.

Mše svatá v kostele v Českém Krumlově. V 9.30 hodin se koná Mše svatá se svěcením ratolesti na památku slavného vjezdu Ježíše Krista do Jeruzaléma v kostele sv. Víta.

Krumlovské kláštery zvou k návštěvě.
10.00–18.00 h Velikonoční Interaktivní expozice – tvoření a aktivity pro děti v 3+ galerii. Velikonoční výrobky, které si tu můžete zhotovit: malovaný květináč, sázení květiny, tištěná jarní pohlednice, hrátky s tiskátky, listina psaná husím brkem pečeť

Co můžete jinak podniknout v Interaktivní expozici s historickou hernou: vyzkoušet si gotické či renesanční kostýmy, objevit kouzlo knihtisku, stát se písařem ve skriptoriu, seznámit se s léčivými účinky bylin, bádat v alchymistické laboratoři v podzemí a další.

Hořické pašijové hry se na Květnou neděli od 15 hodin představí v Klášterní zahradě v Českém Krumlově. Přijďte zažít dávný příběh, jehož poselství osloví i dnes, a přeneste se v čase do doby, která tolik ovlivnila další podobu světa. Vyprávění o posledních dnech Ježíše Krista začíná Ježíšovým příchodem do Jeruzaléma a končí scénou Vzkříšení Krista.