Archi procházky s Jiřím Anderlem se uskuteční ve Vyšším Brodě. Sraz je ve 14 hodin před kinem. Druhá ze série čtyř komentovaných prohlídek města. Zaměří se na českou čtvrť – Písky aneb na rozšiřování města.

Připomínka osvobození Loučovic a Vyššího Brodu. Připomínka výročí konce 2. světové války a osvobození Loučovic i Vyššího Brodu se odehraje v parku u vily v Loučovicích od 12 hodin. Ve 12.15 hodin začne ukázka bojů mezi americkými vojsky a ustupující německou armádou. Bude možné prohlédnout si dobovou vojenskou techniku a vybavení. Výstava techniky bude od 15 hodin v kempu Pod Hrází ve Vyšším Brodě.

Bohoslužba se uskuteční od 15 hodin v kostele sv. Vavřince v Klení. Sloužit ji bude kaplan Ondřej Doskočil. Pořádá spolek Pro záchranu budovy kostela v Klení.

Májový jarmark na náměstí Svornosti v Českém Krumlově se koná až do 1.5. vždy od 10 do 18 hodin. Bohatá nabídka tradičních českých pochutin a laskomin, těšit se můžete také na ukázku řemesel i prodej drobných dárků spojených s májem - měsícem lásky. Ukázky řemesel: řezbář, sedlář, tkadlec, kovář, košíkář. Suvenýry a produkty: mýdla, levandule, oblečení, historické sklo, keramika, šperky, výrobky z kůže apod. Něco na zub: gril, staročeské placky, langoše, pečivo, pražené mandle, brambůrky.

Youtuber a parkurista Tary otevřel Království lesa. O muziku se při čarodějném karnevalu postarala kapela Rybníkáři.
Království lesa na Lipně po zimě ožilo. Otevřel ho youtuber a parkurista Tary

Stavění máje a pálení čarodějnic ve Velešíně u ohniště pod poštou. V 15 hodin začne zdobení máje a soutěže pro děti, ve 21 hodin lampionový průvod městem od pošty, po průvodu upálení čarodějnice a posezení u ohně. Občerstvení zajištěno.

Sousedské setkání pod májkou aneb pálení čarodějnic začne od 17 hodin na fotbalovém hřišti ve Vyšším Brodě. Budou pečené prasátko od starosty, zdobení májky, dílnička pro děti, zapálení ohně a upálení čarodějnice, hudba Gin Fis. Kostýmy čarodějnic a kouzelníků vítány.

Pálení čarodějnic začne v 17 hodin v Dolním Třeboníně na workoutovém hřišti. Budou stavění májky, soutěže pro děti, občerstvení, soutěž o nejatraktivnější dětskou i dospělou čarodějnici, lampionový průvod, zapálení vatry. Konec ve 22 hodin.

Čarodějnice. Čarodějnické hry pro děti, pálení Morany a stavění máje v podvečer Filipojakubské noci. Pořádá město Horní Planá, MŠ Horní Planá a hasiči Horní Planá od 15 hodin v zahradě školky a od 17 hodin u kostela sv. Markéty.

Stavění máje bude i na návsi v Perneku. Pořádá SDH Pernek.

Stavění májky v Kájově na návsi v parku. Dobrovolní hasiči Kájov zvou na stavění májky 30. 4. od 17 h a od 20 h na lampionový průvod.

Motorkáři zahájili v sobotu 29. dubna sezonu 2023.
Silné stroje burácely v prachatické Dolní bráně, motorkáři zahájili sezonu

Tradiční rej čarodějnic od 17 do 22 hodin bude na fotbalovém hřišti ve Frymburku. Zahájení slavnostním sletem čarodějnic. Pak stavění májky vlastníma rukama. Program a soutěže pro děti. Let čarodějnic Frymburkem. Pálení čarodějnic a špekáčků.

Slet čarodějnic a lampionový průvod v Horním Dvořišti pořádají SDH a obec od 19 hodin na fotbalovém hřišti. V podvečerních hodinách posezení u ohně na návsi, občerstvení, přijďte v kostýmu čarodějnic.

Stavba májky v Chlumci. Dění kolem májky v areálu Věncovna začne od 16 hodin.

Stavění májky a čarodějnická maturita v Přísečné v neděli od 17:00 hod. Bude tradiční stavění májky a posezení u ohně. Kdo bude mít zájem, od 16.00 začne zdobení máje. Po vztyčení májky bude pro děti připravena čarodějnická stezka na hřišti u obecního úřadu, kde děti složí čarodějnickou maturitu. Po setmění čeká děti i dospělé z Přísečné lampionový / lucerničkový průvod v okolí obce. Na průvod s sebou potřebujete pouze zapálenou lucerničku nebo lampión. Pití na akci zajištěno, něco na opékání s sebou.

Stavění máje v Srníně. Sbor dobrovolných hasičů Srnín a obec Srnín pořádá tradiční stavění máje v neděli dne 30. dubna 2023 na hřišti. Zdobení máje od 15.30 a stavění od 17.00 hodin. Pro děti bude připraveno pití. Točené pivo bude k zakoupení na místě. Ostatní si vezměte dle libosti s sebou.

Stavění máje v Brloze. SDH Brloh zve všechny na stavění máje a lampionový průvod. V neděli od 18:00 u kampeličky. Společně se ozdobí májka a opečou se špekáčky na ohni. Poté se počká, až se setmí a večer zakončí lampionový průvod. Kostýmy jsou vítány. Špekáčky a lampióny si přineste vlastní.

Horalské hry v Paračově - mistr republiky Daniel „Šrek“ Zach.
VIDEO: Siláci v Paračově měřili svoje schopnosti podle starých tradic Skotska

Pálení čarodějnic v Besednici. Od 16.30 do 17.30 hodin stavění májky na Náměstí, od 18 hodin pálení čarodějnic na koupališti. Budou soutěže pro děti, odměny, zapálení vatry a opékání špekáčků.

Pálení čarodějnic v Kaplici. Dění o filipojakubské noci startuje v městském parku od 17 do 18.30 hodin. Na programu jsou let na koštěti, perníková chaloupka, černá kuchyně, čarodějnické pexeso, tajemná krabice, kouzelné kostky, tajemná jeskyně, čarodějnická dráha a odměny. Noc vrcholí na Suchém vrchu. Tam si užijete ohnivou vatru s čarodějnicí, tanec a ohňovou show, dětskou diskotéku s DJ Fanny a kapelu Hudební kroužek. Čarodějnice i čarodějové v kostýmech vítáni.

Čarodějnice začnou od 18.30 hodin v Benešově nad Černou v areálu Svazarmu. Kolem 20. hodiny vyjde lampionový průvod k hasičárně. Bude prodejní stánek s kouzelnými nápoji pro děti i dospělé. Vstupné dobrovolné. Vezměte si s sebou lampion a něco na opékání.

Stavění máje začne od 15 hodin v Přední Výtoni. Občerstvení zajištěno.

Stavění máje a pálení čarodějnic bude na hřišti v Omleničce od 16 hodin. Občerstvení zajištěno. Zvou obec a hasiči.

Kouzelný Krumlov. Dnešní program náměstí Svornosti v Českém Krumlově:

10.00–18.00 Májový jarmark

Městský park

13.00 – 21.00 Program pro děti v Městském parku
13.00 – 19.00 Dětské hravé odpoledne: hry a atrakce pro děti, zvířátka, tvořivé dílny a výroba drobných doplňků s čarodějnickou tématikou, malování, čarodějnické líčení a další zábava.
13.00 – 14.00 Divadlo Kejkle Brno: Šípková Růženka
14.00 – 15.55 Vystoupení krumlovských kroužků
16.00 – 16.30 Společné zdobení a stavění máje
16.20 – 16.30 Předání poháru vítězi 15. ročníku závodu Krumlovský hastrman, představení mistra světa v zimním plavání Ing. Jaromíra Berounského
16.30 – 19.30 Festival ZUŠ Český Krumlov: Krumzušband, Dechový orchestr ZUŠ Český Krumlov
19.30 – 21.00 Koncert českobudějovické kapely Jazzika

Museum Fotoatelier Seidel

15.00 – 15.45 a 16.00 – 16.45 Kouzla v temné komoře
Určeno pro rodiny s dětmi. Výroba fotogramů, kyanotypií, vyvolávání snímků ze Seidelových negativů či z domácích archivů návštěvníků. Vstupné dobrovolné, rezervace nutná na www.seidel.cz.

náměstí Svornosti

20.15 start lampionového průvodu, cíl 20.45 Městský park, trasa: náměstí → Radniční → Dlouhá → Široká → Kájovská → Linecká → Městský park.

15. ročník Krumlovského hastrmana se koná v Českém Krumlově. Mezinárodní veřejný závod v ploutvovém plavání o putovní pohár starosty města Český Krumlov je s hromadným startem v 15.00 hod určen pro širokou veřejnost, délka tratě je 1500 m a vede od domku Egona Schieleho k jezu u hotelu Gold a zpět k molu u Městských sadů. Prezentace: 14.00 - 14.30 ve stánku VZS ČČK Městské sady.

Výhodou trati je, že doprovod může plavce následovat suchou nohou po celé délce trati. Každý plavec musí dodržet předepsané vybavení, které obsahuje izolační oblek, ploutve o maximální délce 70 cm, masku, dýchací trubici – takzvaný šnorchl. Pořadatelé upozorňuji, že vzhledem k aktuálnímu vysokému průtoku vody v Českém Krumlově, v současnosti je to 50m3/s, zvažují změnu místa závodu. Pohár nejlepšímu Krumlovskému hastrmanovi předá na podiu v prostoru Městských sadů starosta města Český Krumlov Alexandr Nogrády.

Spartan Czech Republic. Dvoudenní závod na Lipně. Sprint 20 překážek na 5 km, Super 25 překážek na 10 km, Kids 10 až 20 překážek na 0,8 až 4,5 km. O tomto víkendu se v Lipně nad Vltavou poběží Spartan, díky kterému se sem sjedou tisíce milovníků adrenalinu a extrémních závodů. K závodu se registrovalo téměř 3500 závodníků. Organizátoři předpokládají, že se na Lipensko, díky tomuto závodu sjede více než 10.000 lidí. Jedná se o běh v kombinaci se zdoláváním různých překážek, kdy se závodníci plazí v bahně, či pod ostnatým drátem, šplhají do výšky či po provaze, nosí pytle s pískem nebo hází oštěpem. Startuje se za jakéhokoliv počasí a terén bývá podle organizátorů velmi náročný. Závod má svá republiková specifika. Jedním z nich je i to, že si přijedou zazávodit handicapované děti.