Den na hradě Dívčí kámen můžete zažít v pátek od 10 do 16 hodin na známé zřícenině. Bude to den pohádkový. Návštěvníky pobaví loutkové divadlo Dokola. V 11 h Dobrodružství lesního skřítka Kuka, ve 13 h O statečném kováři Mikešovi. K tomu bude k dispozici hradní dílnička a pohádková cesta za pokladem. Parkoviště je možné využít v Třísově nebo v Holubově a odtud se vydat na hrad pěšky.

Vernisáž květinových aranží s názvem …na zdraví! se koná v klášteře Zlatá Koruna v pátek od 17 hodin. Výstava potrvá od 5. do 13. 8. včetně pondělí. Květinové aranže na hlavní prohlídkové trase ze sezónních květin vypěstovaných v klášterních zahradách doplní předměty vztahující se k vínu, pivu a vodě – tekutinám, které úzce souvisí s cisterciáckou kulturou a samotným klášterem Zlatá Koruna.

Festival Hrady.cz vypukne v pátek v Rožmberku nad Vltavou. V pátek se areál na okraji obce Rožmberk nad Vltavou otevře v 16 hodin a na dvou stageích se od půl šesté dále představí také Vladimir 518, Visací zámek, Smrtislav, Rybičky 48 a The Agony. Historicky poprvé letos na festivalu vystupuje kapela Arakain s Lucií Bílou, fanoušci si budou moci koncert vychutnat v pátek od půl desáté večer. Chybět nebude oblíbený hradní karneval s vyhlášením nejlepších masek, každý, kdo přijde v masce, dostane dárek. Festival pokračuje ještě v sobotu.

Václav Neckář & Bacily vystoupí v pátek od 20 hodin v hořickém letním amfiteátru.
Legendární kapela vloni oslavila 45 let, jedná se tedy o jednu z nejstarších hudebních skupin u nás. Vstupné na místě je 350 korun. Vstupenky jsou také k dostání za zvýhodněnou cenu 300 korun na Úřadě městyse Hořice na Šumavě a v síti Ticketstream.

Kaplické hudební léto představí Spolektiv. Koncert začíná v pátek od 20 hodin na prostranství před kulturním domem v Kaplici. Skupina Spolektiv se věnuje zpívané autorské hudbě s prvky rocku, art folku a jazzu. K dispozici budou grilované pochoutky. V případě nepřízně počasí bude program přesunut do kinokavárny.

Letní kino Černá v Pošumaví hraje každý den od 21 hodin. V pátek je na programu film Spider-man: Homecoming.

Příhody lišky Bystroužky hraje do neděle vždy od 21 hodin divadlo na otáčivém hledišti v Českém Krumlově.